EKİCİOĞLU’NDAN

100. YIL MESAJI

Ekicioğlu: "CHP bugüne kadar demokrasi mücadelemizin en

ön saflarında yer aldı, bundan sonra da almaya devam edecek."

 Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), 100'üncü yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, yayınladığı mesajında şunları ifade etti:

“Ülkemizin ilk siyasi partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, Milli Mücadele'nin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘Halk Fırkası’ adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te ‘Cumhuriyet’ sözcüğü eklendi. 1935'teki 4'üncü kurultayda ise bugünkü ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ adı benimsendi.

“Dünyanın en eski ve önemli birkaç partisinden biri olan; ilk kurultayı Sivas Kongresi kabul edilen Cumhuriyet Halk Partisi, bugüne kadar demokrasi mücadelemizin en ön saflarında yer aldı ve bundan sonra da almaya devam edecek.

HER ŞEY BİR GALİBİYETE BAKAR HER ŞEY BİR GALİBİYETE BAKAR

“Partinin 15 Ekim 1927'de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk'ün "Büyük Nutuk"u okuduğu kurultay olarak tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919'da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın tüm dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş koşullarını belgelere dayanarak anlattı. Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları ve Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları'na; şehitlerimizin al kanlarıyla yazılan özgürlük mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış tüm topraklarında CHP ruhu mevcuttur. Ülkemiz demokrasi mücadelesinin her zaman en ön saflarında yer alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100'üncü Yılını kutluyor; tüm parti yöneticilerini ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.”(HABER MERKEZİ)