30 yıl önce kurulan İzmir Kırşehirliler Derneği kuruluş yıldönümünü bir etkinlikle düzenledi.

1994 yılında Kırşehir kültürünü İzmir’de tanıtmak, yaşatmak ve İzmir ilinde doğup, büyüyen genç nesillere bu kültürü öğreterek, Kırşehir’in sahip olduğu kültürel değerlere sahip çıkmak ve İzmir’de ikametgâh eden Kırşehirlileri bir araya getirerek, dayanışma ruhu oluşturmak amacıyla kurulan İzmir Kırşehir Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği İzmir, Çankaya’da faaliyet gösteriyor.

Mustafa Çanakçı’nın başkanlığını yaptığı İzmir Kırşehirliler Derneği, 30

yıldır İzmir’de hemşerilerine hizmet ediyor. 

         30. yıldönümü nedeniyle dernek yönetimi Kuşadası, Davutlar’dakiCashmereHotel’de bir program düzenlediler. Geceye İzmir Kırşehirliler Derneği Başkanı Mustafa Çanakçı, Başkan Yardımcısı Bekir Çelik ile yönetim kurulu üyeleri Ali Yılmaz, Ali Barış Ercan, Cenk Mısır, Deniz Sezen, Esra Şahin, Engin Temir, Yener Akdağ başta olmak üzere 250’ye yakın Kırşehirli hemşehrimiz katıldılar.

Başkan Mustafa Çanakçı, gecede yaptığı konuşmada, günümüzde sivil toplum kuruluşlarının öneminin giderek arttığını, bundan yaklaşık 800 yıl önce dünyanın ilk meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu olan Ahilik Teşkilatının Kırşehir’de, Ahi Evran tarafından kurulduğunu, Dünyanın ilk kadın sivil toplum örgütü olan Anadolu Bacıları Teşkilatının da yine Ahi Evran’ın eşi Fatma bacı tarafından 800 yılların ortalarında Kırşehir’de kurulduğunu belirtti.

Genç yaştaki vefatı sevenlerini yasa boğdu Genç yaştaki vefatı sevenlerini yasa boğdu

Çanakçı konuşmasında; Kırşehir’de kurulan bu sivil toplum örgütleri ile meslek standartları, ticarette etik kurallar, kadınlarımızın iş hayatının içerisine dahil edilmesi ve ekonomiye katkı sağlaması gibi birçok değerin hem Türk toplumuna hem de dünyaya kazandırıldığını belirterek; dünyanın ilk meslek kuruluşu örgütünü, yine dünyanın ilk kadın sivil toplum örgütünü kuran bir anlayış ve kültürün coğrafyasında doğmak ve büyümekten gurur duyduklarını söyleyerek, Dinde hoşgörü ve insan sevgisini tüm dünyada ilmek ilmek, bir Anadolu kilimi gibi dokuyan Hacı Bektaşi Veli, Şeyh Edebali ve Yunus Emre gibi Kırşehir’de yaşayan devlet adamı, düşünür, ozan ataları ile gurur duyduklarının altını çizdi.

Derneğin 30 yıl önce, 1 Haziran 1994 yılında kurulduğunu belirten Çanakçı; Doğdukları topraklardan aldıkları bu güzel kültür ve düşünceleri, doydukları yer olan İzmir’de tanıtmak ve hemşerileri arasında birlik, dayanışma ruhunu güçlendirmek amacıyla tam 30 yıldır kesintisiz olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Coşkulu bir kalabalıkla gerçekleştirilen gala yemeğinde; yerel sanatçı ve ozanların Kırşehir’e özgü söyledikleri türküler ile neşeli saatler geçirildi. 30. Yıl kuruluş pastası ve kesimiyle de gece sonlandırıldı.

Bu arada Kırşehir Öğrenim Gençliğine Yardım Derneği İzmir Şubesi’nin açılışına katılmak üzere İzmir’e gelen Kırşehir Öğrenim Gençliğine Yardım Derneği Genel Başkanı Levent Akça, Genel Başkan Yardımcısı Refik Yücesan, İzmir Şube Başkanı Mevlüt Özhan da gecede yer alarak Kırşehirli hemşehrilerimizle birlikte sohbet ettiler.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER