Kırşehir’de emekli olmak isteyen ev kadınlarına yönelik yeni çalışma torba yasası meclise geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde yeni reform girişimle ev kadınlarına ve annelere emeklilik yolu açılıyor.

Yakın bir tarihte meclise sunulması planlanan ve Kırşehir’de ev hanımlarını yakından ilgilendiren torba yasasına göre, SGK’ya başvurulması halinde prim desteği de verilecek.

Kırşehir’de ev kadınları aylık 2.861,68 TL prim ödeyerek emekli olabilecek. Yeni düzenlemede isteğe bağlı sigorta yönteminden faydanılması bekleniyor. İsteğe bağlı sigorta ile vatandaşlar dışarıdan primlerini ödüyor ve borçlarını tamamladıktan sonra emekli olabiliyor.

Tarım ÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 3,83, yıllık yüzde 76,35 arttı Tarım ÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 3,83, yıllık yüzde 76,35 arttı

Ev kadınları için çıkarılması beklenen düzenlemede, isteğe bağlı sigorta primlerinde devlet katkısı yükselecek. Günümüzde isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilecek için brüt asgari ücretin yüzde 32'sini ödemeniz gerekiyor. Bu da aylık 4 bin 292 TL tutar anlamına geliyor.

Düzenleme hayata geçtiği takdirde, devlet 1.430 TL katkı sağlayacak. Böylelikle ev hanımlarının emekli olmak için ödemesi gereken tutar aylık 2 bin 861 TL olacak. Devletin sağladığı destek yıllık 17 bin 170 TL destek olacak. Brüt asgari ücretin yükselmesiyle, destek miktarı ve ödenen primlerde de artış olması bekleniyor. Böylelikle Kırşehir’de ev kadınları oturduğu yerden sigorta primini ödeyerek emekli olabilecek. (HABER: FAHRETTİN TOKER)