MÜSİAD Kırşehir’den Ahilik Haftası mesajı:

“Kırşehir’in misyonu Ahilik kültürünü yaşatmaktır”

Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kırşehir Şube Başkanı Enes Mehmet Polat, 18-24 Eylül 2023 tarihleri arasında 36.sı kutlanacak olan Ahilik Haftası ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

MÜSİAD Kırşehir Başkanı Enes Mehmet Polat, bu yıl 36.sı kutlanacak olan Ahilik Haftası ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

Yayımladığı mesajda Ahilik kültürünün esnaf ve vatandaşlar arasında karşılıklı bir gönül köprüsünün kurulmasına hizmet ettiğini vurgulayan Polat, “Ahilik anlayışı; ekonomik ve ticari hayatın içerisinde dürüst, ilkeli ve ahlaklı bir ticaret anlayışı sağlamakta ve böylelikle vatandaşla esnaf arasında bir gönül köprüsü kurmaktadır. Bu köprünün özü de halk ozanımız Neşet Ertaş’ın mısralarında gizlidir; “Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez, gönülden gönüle gider yol gizli gizli.”

MÜSİAD KIRŞEHİR’İN MİSYONU AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAKTIR

 20 firari hükümlü yakalandı  20 firari hükümlü yakalandı

         MÜSİAD Kırşehir olarak Ahilik Kültürünü yaşamak ve yaşatmak için emek sarf ettiklerinin altını çizen Polat, “Ecdadımız, Anadolu topraklarını fethederken sadece kılıç, kalkan veya silah kullanmadı. Asıl fetihler gönüllerin fethedilmesiyle gerçekleşti. Savaş meydanlarında kazandığımız zaferlerin ardından Yunus’un, Mevlana’nın, Hacı Bektaş’ın ve Ahi Evran’ın halka gösterdiği güzel ahlak, ilim ve irfan; necip milletimizin bin yıldır bu topraklarda hüküm sürmesini sağladı. Özellikle Ahi Evran-ı Veli’nin bu kadim topraklarda ortaya koyduğu esnaflık anlayışı hem sosyal adaletin sağlanması hem de üretimsel devamlılığın sağlanmasında önemli bir rol oynadı. Çünkü, esnaflık sadece bir ürünü alan, işleyen ve onun ticaretinin yapıldığı bir meslek değildir. Esnaf, yaşadığı bölgenin dinleyeni, anlayanı ve varsa bölgenin sorununu çözmek için uğraşanıdır. MÜSİAD Kırşehir olarak misyonumuz; Ahi Evran-ı Veli’nin bizlere öğretmiş olduğu Ahilik kültürünü yaşamak, yaşatmak, esnafımızın yanında olmak ve şehrimizin sorunlarıyla ilgilenmektir. Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin Ahilik Haftasını kutluyorum.” diyerek sözlerini noktaladı. (HABER MERKEZİ)