Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Kırşehirli Milletvekili ve Atatürk’e çok yakın bir isim olan Müfit Kurutluoğlu Hoca’nın oğlu Sahir Kurutluoğlu 1960’lı yıllarda İsmet İnönü tarafından dışarıdan kabineye alınmış, önce Adalet, sonra da İçişleri Bakanlığı yapmış bir hemşehrimizdi.

Sahir Kurutluoğlu’nu tanımayanlar için kısaca tanıtayım. Kurutluoğlu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Bafra ve Uzunköprü Cumhuriyet Savcılığı, Yargıtay Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Serbest Avukatlık, 8. Dönem Kırşehir Milletvekilliği, Kurucu Meclis Cumhuriyet Halk Partisi Temsilciliği, Cumhurbaşkanınca seçilen Cumhuriyet Senatosu Üyeliği, Basın Yayın ve Turizm, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları ve Cumhuriyet Senatosu Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Adalet ve İçişleri Bakanlığı yaptığı yıllarda geçtiğimiz yıllarda yıkılan ve bizler için tarihi bir önem taşıyan Kırşehir Hükümet Konağı’nı ve karşısındaki bugünkü Defterdarlık, yani eski Adliye binasını Kırşehir’e kazandırmıştı.

Yukarıda anılarda kalan fotoğraf 1924’te, yani bir asır diyebileceğimiz 102 yıl önce çekilmiş.

Fotoğrafta sol baştaki o yıllarda soyadı kanunu çıkmadığı için soyadı olmayan öğrenciler Mehmet Ali, ikinci sıradaki Sahir Kurutluoğlu, üçüncü sıradaki rahmetli işadamı hemşehrimiz Taner Yükselen’in babası Halil İbrahim Yüksel, dördüncü sıradaki Tahsin, beşinci sıradaki Mehmet Memduh.

Bugün hiçbirisi hayatta olmayan bütün hemşehrilerimize rahmetler diliyoruz.

*Şevket GÜNER