Milli Savunma Bakanı Yaşar Özel’in de katılımıyla

 Kırşehir’deki şehit aileleri ve

gaziler onuruna yemek verildi

 Milli Savunma Bakanı Yaşar Özel, Kırşehir Valiliği’nce düzenlenen iftar programında ilimizdeki şehit aileleri, gazilerimiz, toplumun bizlere emaneti çocuklarımız, askerlerimiz ve polislerimizle bir araya geldi.

İl Müftüsü Mustafa Tekin’in iftardan sonra yaptığı yemek duasının ardından konuşan Vali H. Mete Buhara, “Sayın Bakanım Ahi Kentimiz Kırşehir’imize hoş geldiniz şeref verdiniz. Ahiliğin en önemli düsturlarından birisi de sofralarımızın açık olmasıdır. Bu akşam bizleri bu bereketli iftar sofrasında buluşturan Rabbimize şükürler olsun.Sayın Bakanım bu akşam sizlerin riyasetinde, şehitlerimizin milletimize emaneti şehit ailelerimiz, ülkemizin yaşayan kahramanları kıymetli gazilerimiz, askerlerimiz, polislerimiz ve Dünya Yetimler Günü vesilesiyle davet ettiğimiz her biri birbirinden özel sevgili çocuklarımızla büyük bir ailenin fertleri olarak aynı sofrada bir aradayız. Bizler büyük bir milletin çocukları olarak bir bütünün ayrılmaz parçalarıyız. Aynı vatanın evlatları olarak acılarımız da, sevinçlerimiz de bir. Geçmişi şanla, şerefle dolu Aziz Milletimizin kahraman evlatları üzerinde yaşadığı her toprağı gerektiğinde kanı pahasına koruyarak, onu canından öte bilerek, canından geçerek vatan yapmışlardır. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa Vatandır. Bu vatan baştan aşağı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmıştır. Bu memleket şehitler diyarı kahramanlar yatağıdır. Yüce yaradan; “Allah yolunda öldürülenler için “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz” diyor. Biliyoruz şehitlerimizin ruhları bizlerle beraberdir. Şehitlerimiz vatanınızın manevi koruyucusudurlar. Bugün, memleketin dört bir yanında Al bayrağımız dalgalanıyorsa, minarelerde ezan sesleri yankılanıyorsa ve biz yaşadığımız muhitlerde huzur ve güven içerisinde isek vatan evlatları canından geçtiği için, göğsünü düşmana siper ettiği için, karda kışta hudutlarda nöbet beklediği içindir. Bu vatan hepimizin ortak davası ortak hülyasıdır. Şair Orhan Şaik Gökyay’ın deyimiyle… Bu vatan, toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlarındır; Bir tarih boyunca, onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir... İleri atılıp sellercesine, göğsünden vurulup tam ercesine, Bir gül bahçesine girercesine, şu kara toprağa girenlerindir... Tarihin dilinden düşmez bu destan: Nehirler gazidir, dağlar kahraman, Her taşı bir yakut olan bu vatan, Can verme sırrına erenlerindir... Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Ülkemizi ve milletimizi her türlü sıkıntıdan, zorluktan muhafaza etsin. Mehmetçiğin ayağına taş değdirmesin, Milletimize ve Ordumuza girdiği tüm mücadelelerde zaferler nasip etsin inşallah. onuşmamı tamamlarken Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımız başta olmak üzere Vatan, bayrak ve mukaddesat için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez dağa rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Aramızda olan kahraman gazilerimize Rabbimden sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Ramazan-ı şeriflerinizi tebrik ediyor hayırlı akşamlar diliyorum.” dedi.

Makbule Güler hayata gözlerini yumdu Makbule Güler hayata gözlerini yumdu

Milli Savunma Bakanı Yaşar Özel ise konuşmasında, şunları ifade etti:

“Ahilik geleneğimizin merkezi, kültür dünyamızın önemli temsilcilerinden Ahi Evran’ın diyarı, bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ı ve daha nice ozanı yetiştiren güzel şehrimiz Kırşehir’de sizlerle birlikte bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Siz değerli Kırşehirli kardeşlerim ile mübarek Ramazan ayının bu güzel iftar sofrasında birlikle olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın da sizlere selamlarını iletiyorum.

“Cesaret Abidesi Gazilerimiz, Aziz Şehitlerimizin ve Gazilerimizin Kıymetli Aileleri,

“Ülkemizin bugünkü güçlü, istikrarlı, güvenli ve huzurlu ortama sahip olmasında elbette en büyük pay, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. Bu mübarek toprakları bizlere vatan yapan, şehit ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıkları ve kahramanlıklarıdır. Nice kahraman evladımız; vatan ve bayrak aşkıyla, aziz vatanımızın ve asil milletimizin güvenlik ve huzuru için büyük bir cesaret ve özveriyle görevlerini yaparken şehadet makamına ulaştı. Vatan sevdasının ölümsüz temsilcileri olan şehit ve gazilerimizin ortaya koyduğu yüksek fedakârlık ve yiğitlik, ülkemizin birlik ve beraberliğinin teminatı; asil Türk milletinin özgürlüğünün simgesidir. Aziz şehitlerimiz, şanlı tarihimizin müstesna köşesinde yerlerini alırken; kahraman gazilerimiz ise “Ölürsek şehit, kalırsak gazi” anlayışıyla icra ettikleri kutsal vazifelerinde, gösterdikleri üstün cesaret ve feragat neticesinde  “Gazilik” mertebesine ulaştılar.

“Şehitlerimizin aziz hatıralarını kalbimizde yaşatacak; fedakârlıklarını daima şükran ve minnetle yâd edeceğiz. Asil milletimizin gururu olan kahraman gazilerimiz de her zaman ilham kaynağımız ve başımızın tacıdır. Kahraman gazilerimiz ile şehit ve gazi ailelerimizin hayatını kolaylaştırmak, yaşam standartlarını yükseltmek için ilgili tüm kurumlarımızla birlikte yoğun bir gayret içindeyiz. Bu anlayışla daima yanınızda olacak ve sizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Şehitlerimizin aziz hatıralarını da daima kalbimizde yaşatacak; fedakârlıklarını şükran ve minnetle yâd edeceğiz. Sonuç olarak sizlerin de desteğiyle, bir ve beraber olarak geleceğe emin adımlarla yürüyecek ve ülkemizin gücüne güç katacağız. Bu vesileyle; aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”  (HABER MERKEZİ)