Vali H. Mete Buhara, Çanakkale Zaferi’nin 109. Yılı münasebetiyle Valiliğimiz tarafından verilen iftar yemeğinde şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.

Mustafa Özdemir hayatını kaybetti Mustafa Özdemir hayatını kaybetti

İftar sonrasında konuşan Vali, Ramazan-ı Şerifin manevi ikliminde, Çanakkale Zaferi’nin 109. Yılı münasebetiyle düzenlediğimiz iftar yemeğinde Şehitlerimizin bizlere emaneti Şehit Ailelerimiz ve Kahraman Gazilerimizle bir araya geldik. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim etsin.” dedi.

Millet olarak bir bütünün ayrılmaz parçaları olduklarını belirten Valimiz, “Acılarımızın da, sevinçlerimizin de ortak olduğunun bilincindeyiz. Bu sebeple büyük fedakârlıklarla yetiştirdiğiniz ve vatanımızın selameti için şehit verdiğiniz evlatlarınız, bizim de evlatlarımız, acınız bizim de acımızdır. Gururunuz ise bütün milletin gururudur. Sizler, şehitlerimizin bizlere bıraktığı emanetlerisiniz. Şunu bilmenizi isterim ki; devletimiz her türlü imkanı ile sizlerin yanındadır. Daima sizlerleyiz sizlerle olmaya devam edeceğiz. Konuşmama; Çanakkale Anafartalar’da emrindeki askerlere “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” diyen devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve milletimizin kalbinde sonsuza kadar yaşatılacak olan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anarak başlamak istiyorum. Akif’in; Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer, O ne müthiş tipidir savrulur enkaz-ı beşer. diye tarif ettiği mahşeri bir ortamda cereyan eden Çanakkale Savaşı imkan ile imanın savaşıydı. Evet düşman bütün imkanları ile heybetli mi heybetliydi ancak heybeti Mehmetçiğin imanı kadar büyük değildi. Savaşın sonunda yenilmez olduklarını düşünenler yenildi.  Allah’ın yardımı ile zafer aziz milletimizin oldu. İman imkana karşı galip geldi. Çanakkale, bir hilal uğruna nice güneşlerin battığı yerdir.Çanakkale, çelikten bir orduya, etten bir siperle vatan savunmasının yapıldığı yerdir…Çanakkale, vatan aşkıyla ölüme koşan 57. Alaydır, kınalı Mehmettir, cefakar milletimizin düşmana karşı tarihi duruşudur.Aziz şehitlerimiz;Al bayrağımız memleket ufkunu baştanbaşa donatıyorsa bugün, siz düşmana göğsünüzü siper ettiğiniz içindir. Hür ve bağımsız yaşıyorsak bu ülkede siz toprağa düştüğünüz içindir. Allah yolunda öldürülenler için “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz. diyor yüce yaradan, Biliyoruz şehitlerimiz bizlerle beraberdir. Biliyoruz şehitlerimizin aziz ruhları bu vatanın manevi koruyucusudurlar. Milletimizin kalbinde sonsuza kadar yaşatılacak olan aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Tüm şehitlerimizin Ruhları şad mekanları cennet olsun.” şeklinde konuştu.

İftar programı yapılan yemek duasının ardından, Vali Buhara, şehit aileleriyle birebir sohbet ederek ilgilenmesi ile devam etti. (HABER MERKEZİ)