Kırşehir'de birçok vatandaşın telefonuna içerisinde virüs barındıran bağlantı gönderildi. Bağlantıya tıklayanların telefonuna inen uygulama ile tüm hesaplar ele geçirildiği bildirildi.

Son dönemde artan dolandırıcılık yöntemlerinden birtanesi de telefonlara gönderilen mahkeme kararı mesajları. Mahkemeler vatandaşların telefonuna herhangi bir mesaj göndermiyor. Bunu bilen vatandaşlar dolandırıcıların tuzağına düşmüyor ancak birçok vatandaş hakkında verilmiş bir karar olduğunu düşünerek ya verilen telefonu arıyor ya da kendisine gönderilen bağlantıya tıklıyor. Verilen telefonu arayan vatandaşlara icra borcu olduğu söylenerek dosyanın kapatılması için para isteniyor. Bağlantıya tıklayanların telefonlarına ise bir uygulama iniyor.Uygulamayı telefonlarına yükleyenlerin bütün bilgileri, banka hesapları ve sosyal medya hesapları dolandırıcıların eline geçiyor.

Bozok Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı Bozok Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı

Kırşehir güvenlik birimleri ise vatandaşların dolandırılmamaları konusunda bilgilendirmelerde bulunuyor. Güvenlik birimleri tarafından yapılan bilgilendirmede; "İlimizde çoğu vatandaşımıza AVANOS BLD gönderici adı ile “…Hukuki süreç başlatılmıştır…” şeklinde mesajlar geldiği tespit edilmiştir. Gelen mesajın dolandırıcılık amacıyla gönderildiği düşünülmekle, vatandaşlarımızın bu mesaja itibar etmemeleri konusunda medya yolu ile bilgilendirilmelerinde fayda bulunduğu değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

(HABER: FAHRETTİN TOKER)