Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol ekiplerince, lokanta, kafeterya, restoran gibi toplu tüketim yerleri, hijyen koşulları ve mevzuata uygunluğu denetlendi ve numuneler alındı.

YENİCE KÜLTÜREVİ AÇILDI YENİCE KÜLTÜREVİ AÇILDI

Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bakanlığımızın 81 İlde Eş Zamanlı olarak 24.01.2024-02.02.2024 tarihleri arasında planladığı Toplu Tüketim Yerlerinde Kızartmada Kullanılmakta olan Katı ve Sıvı Yağların Denetimi konulu denetimler Gıda ve Yem Şubesi Kontrol Ekipleri tarafından yürütülmektedir. Bahse konu denetimlerde, fastfood (ayaküstü) tarzı hızlı gıda üreterek toplu tüketime sunan işletmelerde katı ve sıvı yağların polar madde, asit sayısı ve kızartma yağı sıcaklığı kriterleri, kızartmada kullanılan yağların güvenilirliği ve kalitesinin ölçümü iş ve işlemleri gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın talimatları doğrultusunda başlatılan toplu tüketim yerlerinde kızartmada kullanılan yağların denetimine Kaman ilçemizde devam edildi. Kaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı personellertarafından ilçe genelinde kızartma yağlarının denetimi yapıldı.

Kırşehir il genelinde yapılan denetimler sonucu tespit edilen işletmeler hakkında gerekli tutanakların tutulduğu ve gerekli cezaların uygulanacağı bildirildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)