Başkan Ekicioğlu, altın madenciliğine karşı ortak basın açıklamasına katıldı
 
Başkan Ekicioğlu: “Sağlığımızı ve geleceğimizi tehlikeye atacak olan altın madenciliğine karşı tek vücut olalım”


Kırşehir'in Kervansaray Dağlarındaki altın madenlerine karşı Cacabey Meydanı'nda imza kampanyası düzenleniyor. Kırşehir'in  su kaynaklarının bulunduğu Kervansaray Dağlarında başlatılan altın madenleri kent ve çevre köyler için büyük tehlike ve risk arz ediyor. Daha önce Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan; Kırşehir Belediyesi, Mucur Belediyesi, Boztepe Belediyesi ve Özbağ Belediyesi'nin de içinde bulunduğu çok sayıda STK ve meslek odası ile birlikte oluşturulan komisyon tarafından alınan kararlar tek tek uygulamaya konuluyor. Bu kapsamda Cacabey Meydanı'nda imza kampanyası düzenleniyor.

1 hafta boyunca sürmesi planlanan imza kampanyasında Kırşehir'in içme sularının tehlike altında olduğu vurgulanarak vatandaşlardan destek isteniyor.

Tüketici güven endeksi temmuzda aylık bazda yüzde 3,1 azaldı Tüketici güven endeksi temmuzda aylık bazda yüzde 3,1 azaldı

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, siyasi parti il başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte, Kırşehir Kent Konseyi tarafından Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen imza kampanyası ve basın açıklamasına katıldı.

İmza kampanyası ve basın açıklamasına destek veren tüm siyasi parti, sendika, dernek, STK temsilcileri, Köy Muhtarları ve Kırşehirli hemşehrilerimize teşekkür eden Belediye Başkan Selahattin Ekicioğlu, konuşmasında şunları ifade etti:

“Bugün buradaki kampanyaya destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu kampanyanın ardından eyleme geçeceğiz ve protestolarımıza hep birlikte devam edeceğiz. Kırşehir halkının duyarlı davranışları nedeniyle destek verenlere buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

                Uluslararası firmaların yer altından çıkardıkları altınların hiçbir zaman Türkiye ekonomisine faydası olmamıştır, aksine sadece kendi ülkelerine faydası olmuştur. Çıkarılan beyana esas madenin yüzde 2’sini ülkemize verip gidiyorlar. O oran da bu çevreyi talan etmedeki hesaba sığıyorsa hep birlikte çıkaralım diyebiliriz ama değmiyor. Ortaya çıkan pislik, çevre kirliliği ve kimyasalları, siyanürleri çocuklarımıza, ülkemize bırakıp gidecekler. Siyanür havuzları üzerinden kuş dahi uçmuyor. Bu yüzden hep birlikte bu eylemlerimizi devam ettireceğiz ve sonuna kadar da arkasında duracağız. Bu nedenle bu konuda duyarlı olan herkese teşekkür ediyorum.

Çocuklarımıza temiz hava ve temiz su bırakmak için hep birlikte; el birliğiyle mücadele etmeye devam edeceğiz.”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan,  Kırşehir Kent Konseyi Temsilcisi Ömer Duran ve bazı köy muhtarları da konuyla ilgili tepkilerini içeren açıklamada bulundular. 

Kaynak: (HABER MERKEZİ)