Kırşehir’de geçen yıl inşaat maliyetlerinin ciddi oranda artması, kredi faiz oranlarının yükselmesi beraberinde konut satışlarının da düşmesine neden oldu.

Geçen yıl Kırşehir’de mahallesine, mevkiine ve katına göre 1 milyon ile 2 milyon lira arasında değişen 3+1 yeni bir konut fiyatının bu yıl 2,5 milyon ila 4 milyon lira arasında değiştiğini belirten inşaat firmaları, “Konut almak isteyen vatandaşlarımızın büyük kısmının bu kadar nakit bir parası olmuyor. Bir miktar parası olan da üstünü kredi çekerek tamamlamak istiyor. Ama konut kredi faizlerinin çok yüksek olması nedeniyle bundan vazgeçmek durumunda kalıyorlar. Parası olan da konut almak yerine faize yatırıyor. Örneğin 4 milyon lirası olan bir kişinin aylık faiz geliri 150-200 bin lirayı buluyor. Böyle olunca vatandaş parasını konuta bağlamak yerine faizde tutuyor. Dolayısıyla bu da konut satışlarında ciddi oranda düşüşe neden olur. Bizler bir yandan konut üretirken, artan maliyetlere yetişemiyoruz. Maliyetlerin artışı durdurulmazsa inşaat sektörünün işi de, vatandaşlardın konut alması da zorlaşacak” ifadelerini kullandılar.

e-İhaleyle yapılan tasfiye satışlarından 3 ayda 913 milyon lira gelir sağlandı... e-İhaleyle yapılan tasfiye satışlarından 3 ayda 913 milyon lira gelir sağlandı...

İsmini açıklamayan bir inşaat firmasının sahibi konut maliyetlerinin artışının nedenlerini açıklarken, şunları söyledi:

“İnşaat maliyetlerinin önemli nedenlerinden birisi dolar döviz kurunun artışıdır. Dolara gelen her artış, her sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiliyor. İnşaat sektörünün ana maliyet kalemlerinden; çimento ve demirde yaşanan artış konut fiyatlarını direkt olarak etkiliyor. Diğer maliyet kalemlerinden; ahşap, cam ve seramik gibi malzemelerin hepsi de dolar kurundan kaynaklı artıyor. Bu fiyatların yüksekliği de ister istemez ev fiyatlarına yansıtılıyor.

Ev fiyatlarının artma nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: İnşaat maliyetlerindeki yükseliş, döviz artışı ve enflasyon, mevcut evlerin fiyatlarının artışı, deprem ile birlikte yönetmeliğe uygun yapılmış binaların değer kazanması, kişilerin tasarruflarını konutlara yöneltmesi,

yabancıların vatandaşlık almak için konut alımına yönelmesi, yerel imar düzenlemelerinde artış ve en önemlisi arsa fiyatlarının yükselmesi. Kırşehir’de iki daire üzerine 5 katlı bir binanın yapılacağı arsaya sahipleri yüzde 50 istiyor. Yani 5 daire. Bu da her dairenin maliyetini iki katına çıkartıyor. Bu rakamlarla konut almak artın neredeyse hayal olacak gibi. Dileğimiz önce döviz kuru ile enflasyonun yükselmemesi. Yükseliş devam eder, TL’nin değeri düşerse konut fiyatları artmaya devam eder ve satışlar da düşeceği için inşaat sektörü büyük bir darboğaza girer.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)