Pilli saatlerin her dönem kullanıldığını ve kullanılmaya devam ettiğini vurgulayan Kırşehir’de 53 yıldır saat tamirciliği yapan 65 yaşındaki Ekrem Oruç, yıllarını verdiği mesleğinde sabır ve titizlikle çalışmaya devam ediyor.

En küçük parçaları büyük bir titizlik ve sabırla duvar, masa veya kol saatlerine yerleştiren işin ustası Oruç, kullandığı malzemelerle ‘ince işçilik’ kavramının hakkını veriyor. İnsan hayatına böylesi bir anlam katan saat; sabır, dikkat, titizlik ve ince işçilik gerektiren, büyük bir özveri ve el işçiliğiyle gerçekleştirilen mesleklerden biri olan saat tamirciliğini olmazsa olmaz hale getiriyor.

Zamanı en iyi anlatan ve o zamana anlam katan saat; dakikanın, günün, haftanın, ayın ve yılların geride bırakıldığını gösteriyor bize. Zamanın nicelik olarak var olduğu andan itibaren hayatımızda olan saat, farklı çeşitleriyle günümüze kadar varlığını korumuş ve korumaya da devam ediyor.

Kırşehir’de yıllardır Tarihi Uzun Çarşı’da saat tamirciliği yapan Zaman Ustası Ekrem Oruç, Ahi Külliyesi’nde bulunan Zanaatkarlar Çarşısı’nda hizmet vermeye devam ediyor. Duvar saatinden masa saatine, kol saatinden diğer tüm pilli saatlere kadar her türlü saatin tamirini yapan bir zaman ustası.

Her çeşit saat tamirini yapabildiklerini söyleyen Ekrem Oruç, “Yılların verdiği tecrübe ve ustalıkları, Her çeşit saatin tamirini yaparım. Kişi, masraftan kaçınmadıkça tamir edilemeyecek hiçbir saat yok. Yüz yıllık saati de bir senelik saati de tamir ederiz” dedi.

Pilli saatlerin gelişen teknolojiye yenik düştüğü görüşüne katılmadığını ifade eden Ekrem Oruç, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin özellikle pilli kol saatlerinin her dönemde kullanıldığını söyledi. “Ben saat kullanmam diyen insanların bile en az 3-4 tane saati var” diyen Oruç, saatlerin telefona hapsolmadığını, aksine pilli saat olmak üzere pek çok saat çeşidinin kullanılmaya devam ettiğini vurguladı.

SAAT TAMİRCİLİĞİ TİTİZ BİR ÇALIŞMA VE İNCE İŞÇİLİK GEREKTİRİYOR

Saat tamirciliğinin titiz bir çalışma ve ince işçilik gerektirdiğini dile getiren Ekrem Oruç, pilli saatlerin tamirinde kullanılan vidaların çok küçük boyutlarda olduğunu, küçük boyuttaki bu vidaların ince işçilikle doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

HERHANGİ BİR PARÇANIN KAYBEDİLMEMESİ ÖNEMLİ

Demirli Köyü'nün acı kaybı Demirli Köyü'nün acı kaybı

12 yaşından beri saatlerin içinde olan Ekrem Oruç, saat tamirciliğinin büyük bir sabır gerektirdiğine vurgu yaparak, “Kullandığımız parçaların küçüklüğü bu işte dikkatli ve sabırlı olmayı gerekli kılıyor. Herhangi bir parçanın kaybedilmemesi önemli. Çünkü kaybettiğiniz parçayı tekrar bulmak ya da o parçayı getirtmek zaman alıyor” diye konuştu.

Zaman ustası Oruç, meslekte yaşadıkları sorunların ise genellikle parçaların temin edilmesinden kaynaklandığını ifade ederek, saat tamirinde kullanılan parçaların tamamının yurt dışından geldiğini, zaman zaman yaşanan fiyat artışlarının parçaların fiyatlarını etkilediğini söyledi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)