Sarıkamış Harekatı'nın 109. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başkanı ve üyeleri, Sarıkamış’a hareket edecek.

5 Ocak 2024 Cuma günü başlayacak ve 7 Ocak 2024 Pazar günü sona erecek olan programa katılmak üzere Kırşehir’den yola çıkan Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği, Sarıkamış’ta düzenlenecek olan programlara katılacak.

Konuyla ilgili Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Kılıçaslan, “Şanlı Türk milleti, tarihinde nice düşmanlarla savaşlar vermiştir. Ancak savaşların belki de en çetini, Allahuekber dağlarındaki dondurucu soğukta ayağında çarık yüreğinde vatan sevgisiyle yol alan askerlerimiz tarafından verilmiştir. Yıllar geçse de yüreklerimizi kor gibi yakan Sarıkamış Harekâtında 90 bin vatan evladını soğuk karlar altında şehit verdik.

Çanakkale’nin, Dumlupınar’ın anahtarı, kurtuluş mücadelemizin önsözünün yazıldığı topraklara, Allahuekber Dağları’nda son sözü “Allahu Ekber” olan ecdadımızın, şehadet şerbeti içerek bizlere vatan yaptığı topraklara, şehitler diyarı Sarıkamış’a 109. Yılında Sarıkamış şehitlerini anmak üzere hareket edeceğiz.

Sarıkamış, bütün imkânsızlıklara ve karakışa rağmen Mehmetçiğin vatanını korumak için inançla ve azimle verdiği mücadelenin hüzünlü hikâyesidir.

Sarıkamış; karın kurşun olup yağdığı, ayazın keskin bir bıçak gibi sineleri parçaladığı, anaların yüreğine ateş, yiğitlerin kaderine buz düştüğü yerdir. Sarıkamış; çam ormanlarının can ormanlarına dönüştüğü yerdir.

Sarıkamış; yüce Yaratan’a şehit olmak için bir yalvarış, dünyaya başkaldırı, sömürü devletlerine bir sitem, geride bıraktıklarına karşı bir bedeldi.

Bizler Kırşehir Şehit aileleri Derneği olarak bu bilinçle ve maneviyatla kıymetli şehit ailelerimizle birlikte ve Anadolu'nun dört bir yanından gelen Şehit ailelerimizle programda yerimizi alacağız.

KAEÜ’de“Ne Sigaraya Ne de İsrail’e Bağımlı Değiliz” Yürüyüşü KAEÜ’de“Ne Sigaraya Ne de İsrail’e Bağımlı Değiliz” Yürüyüşü

Bugün hepimize düşen görev; Sarıkamış şehitlerinin vatan uğruna canlarını tereddütsüz feda edişlerini, Türk milletinin; yaşamla ölüm arasındaki dönüm noktalarında nasıl birleştiğini, Sarıkamış’ı, Çanakkale’yi, Sakarya’yı, Büyük Taarruz’u, 15 Temmuz’u, sınır ötesi ve mavi vatan mücadelelerini çok iyi anlamaktır.

Anma etkinliklerinin 5 Ocak Cuma günü başlayacak olan anma etkinliklerinde şehitlerimiz için yürüyüşler, sergiler ve çeşitli gösteriler düzenlenecek.

Şehit ailelerimizle birlikte o atmosferi yerinde yaşayacak, Şehitlerimizi mevlidi şerifler ve dualar ile yâd edeceğiz.

Bu vesileyle Sarıkamış Harekâtının 109’ncu yıldönümünde; adını tarihe ve bağrımıza buzdan harflerle kazıyan, kefenleri bembeyaz karlar olan Sarıkamış şehitlerimiz başta olmak üzere vatanımızın korunması, milletimizin bekası ve şanlı al bayrağımız uğrunda canları pahasına bu aziz toprakları bizlere vatan kılan kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)