15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve dualarla anacağız...

15 Temmuz 2016 tarihinde devletimizin bekasına, milletimizin birlik ve beraberliği ile demokrasimize kast eden hain darbe girişiminin asil milletimiz tarafından bertaraf edilişinin yıl dönümünde Kırşehir Valiliği koordinesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı gerçekleştirilecek.

8 yıl önce FETÖ hainlerinin Kahraman Türk halkının demokrasi yolunda hain darbecilere geçit verilmediğinin bir kez daha tüm dünyaya göstermek için tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir'de de binler 15 Temmuz darbe girişimine bir kez daha “Demokrasi yolunda darbeye geçit yok, bu ülkede EZAN dinmez, BAYRAK inmez, VATAN bölünmez”i haykıracak.

Koordinasyon Kurulu 22 Temmuz’da Koordinasyon Kurulu 22 Temmuz’da

Kırşehir Valiliği'nin hazırladığı “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı bugün saat 09.30'da 15 Temmuz Şehitlerimizin kabirlerinin ziyaretiyle başlayacak.

Vali H. Mete Buhara ile diğer il yöneticileri Kaman'a giderek 15 Temmuz şehitlerimizin kabirlerini ziyaret edecek. İlk olarak Kargın Yenice Mezarlığı'ndaki Şehit Gökhan Yıldırım'ın ardından Kurancılı Mezarlığı'ndaki Şehit Ayhan Keleş'in kabirleri ziyaret edilerek, dualar okunacak. Saat 11.30'da da Kırşehir Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'ne gidilerek buradaki şehitlerimizin kabirleri ziyaret edilecek.

Saat 12.00’de Neşet Ertaş Kültür ve Sanat merkezi Fuaye Alanı’nda “Milletimizin Zaferi” temalı fotoğraf ve resim sergi gezilecek. Saat 12.30’da da Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mevlid-i Şerf Programı gerçekleştirilecek.

Saat 20.00'de de Valilik önünden başlayıp Cacabey Meydanı’nda sona erecek “Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Saat 20.15'de de Cacabey Meydanı'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı başlayacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Kur'an-ı Kerim Tilaveti sunulacak. “15 Temmuz Darbe Girişimi” konulu film ve slayt gösterimi izlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı konuşma canlı yayınlanacak. Protokol konuşmalarının ardından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Şehitleri Sancak Koşusu” bayrak teslimi gerçekleştirilecek.

Spor turnuvalarında dereceye giren sporculara ödülleri dağıtılacak. Mehteran gösterisini  Kahramanlık Türklerinin söylenmesi izleyecek. Anadolu ezgileri halk oyunları potporisi, şiirlerin okunması, “Milletin Zaferi Konseri” 2016'dan Bugüne 'Kırşehir'de 15 Temmuz Etkinlikleri' slayt ve video gösterimleri ile devam edecek program 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan 00.13'te tüm camilerde selaların okunması izleyecek.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı 16 Temmuz 2023 Pazar günü saat 14.00’de Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda “Milli Birlik Açısından 15 Temmuz’a Bakış Adlı panel gerçekleştirilecek. Panele konuşmacı olarak Prof. Dr. İbrahim Kavas, Doç. Dr.  Muhammed Maruf, Doç. Dr,. Ahmet Hamdi Önal katılacak.

20.00'de Ahi Evran Gençlik Kampı Hirfanlı / Kaman kampında “8. Yılında Gençlerle Beraber 15 TEMMUZ Etkinlikleri” programı gerçekleştirilecek.

15 Temmuz Belgeselleri, Slayt ve Film Gösterimleri, Dinleti, “Çanakkale'den 15 Temmuz'a Ölmeyen Milli Ruh” konulu Gençlerle Söyleşi ile sona erecek.

 

Muhabir: İlknur Öncü