Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu: “Raylı sistem projemiz seçime yönelik değil, Kırşehir’in geleceğine ait önemli bir yatırımdır”

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, hayata geçirilecek olan vizyon projesini Kırşehir basınına tanıttı. Ağalar Konağı'nda düzenlenen ve Milletvekili Metin İlhan’ın da katıldığı toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Ekicioğlu, vizyon projesi olan hafif raylı sistem hakkında önemli bilgiler verdi. Başkan Ekicioğlu, yapılacak yeni projeyle kentinkarbon ayak izini küçültüp, toplu taşımaya teşvik edilmesinin planlandığını söyledi.

Kırşehir'in ulaşımını kolaylaştıracak, konforlu ve güvenli bir ulaşım sistemi oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Ekicioğlu, "Belediyemizin öz kaynaklarını kullanarak toplu taşıma sistemini geliştirmek amacıyla proje çalışmalarına başladık. Kentimizin her mahallesini ulaşılabilir kılmak amacıyla toplu taşımayı yaygınlaştırdık. Özel otobüsleri belediyemizin araç filosuna dahil ettik. Otobüslerin sefer sayısını artırmak, sefer saat aralığını genişletmek için çalışmalar gerçekleştirdik. Kent merkezini akıllı ulaşım ağıyla donattık.

Dinamik sinyalize kavşaklar ve akıllı ulaşım bileşenleriyle toplu taşıma sistemine entegre ettiğimiz “Trafik Kontrol Merkezi” sayesinde uzaktan anlık müdahalelerle şehiriçi trafiğin güvenliğini sağladık, yakıttan ve zamandan tasarruf ettik. Şehiriçi trafik akışını daha güvenli hâle getirmek için önlemleri artırdık. Ulaşım ağını denetlemek amacıyla belediyemizin öz kaynaklarını kullanarak “Şehiriçi Elektronik Denetim Sistemi” kurduk. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencileregüvenli ulaşımını ve en uygun fiyatla taşımacılığını sağlıyoruz. Bu şekilde öğrencilere ve bölge halkına şehirle buluşturuyoruz" dedi.

"HAFİF RAYLI SİSTEM PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Hazırladıkları hafif raylı sistem projesini seçim projesi olmadığını, Kırşehir’in geleceğine yönelik önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Başkan Ekicioğlu, bu projeyi de hiçbir yerden kredi kullanmadan belediyenin öz kaynaklarıyla gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kırşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin 2 Milyar Lira olduğunu da ifade eden Başkan Ekicioğlu, belediyeyi kendi ayakları üzerinde duran, geliştirdiği projelerle gelir kaynağını artıran bir konuma getirdiklerini de belirterek Kırşehir Halkı’nın en iyi hizmetlere layık olduğunu söyledi.

Yerel seçimlere ilişkin kesin aday  Listelerinde son gün yarın Yerel seçimlere ilişkin kesin aday Listelerinde son gün yarın

Yaklaşık 2 yıllık bir proje hazırlığında bulunduklarını söyleyen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, "Önümüzdeki süreçte trafik yoğunluğunu azaltacak çalışmalara odaklanacağız. Hafif raylı sistemi şehiriçi ulaşıma entegre edecek projeyi hayata geçireceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin proje hizmetlerinden, araştırma-geliştirme çalışmalarından sorumlu Metro A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Fatih Gültekin’le görüştük, çevre dostu elektrikli vagonlarla hizmet veren tramvay projesiyle ilgili fikir alışverişinde bulunduk.

Doğayla uyumlu, yeşili koruyan ve insan sağlığına dost ulaşım sistemlerini yaygınlaştıracağız, kentimizin karbon ayak izini küçülteceğiz. Toplu taşımayı teşvik edeceğiz, bu sayede hava kirliliğini azaltacağız, enerji tasarrufu sağlayacağız, daha verimli bir ulaşım sistemi oluşturacağız. Otopark sorununu çözecek çalışmalar gerçekleştireceğiz. Öğrenciler için toplu taşımayı daha güvenli, hızlı, konforlu ve hesaplı hâle getireceğiz. Dezavantajlı grupların ulaşım hizmetlerinden daha fazla yararlanması için çalışmalar yapacağız. Ayrıca yeni ulaşım ağına geçeceğimiz için yaşanacak bir takım olumsuzlukları da ortadan kaldırmak için projelerimizi hazırlıyoruz. Yine şehrin muhtelif kesimlerine yeni ulaşım ağını yaygınlaştırarak o bölgelerin hızla gelişip kalkınmasına öncülük edeceğiz" diye konuştu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)