KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk: “Herkes elini taşın altına koymalı”

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, artan maliyetler sonrası Kırşehir esnafının durumunu değerlendirdi.

Kırşehir’de esnafların zor bir süreçten geçtiğini belirten Başkan Öztürk, herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini söyleyerek yetkililere seslendi.

“DEVLETİN POLİTİKASINA AYAK UYDURACAĞIZ”

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada; “Esnaf bir süreçten geçiyor. Daha doğrusu ülke bir süreçten geçiyor. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Seçim öncesi biraz bolluk vardı. Seçimden sonra krediler dahilinde esnafta bir süreç içerisine girdi. Kredilerin bir kısmı durduruldu. Seçim öncesi bayağı bir kredi bolluğu vardı. Şimdi esnaf aynı rahatlığı görmek istiyor ama sayın Bakan gelince işler biraz daha değişti. Ülke bizim ülkemiz. Bu süreci hep birlikte atlatmaya çalışacağız. Ben değil, biz olarak hareket etmemiz gerekiyor. Bunun için herkes taşın altına elini koyacak. Bu ekonomiyi birlik ve beraberlik içerisinde devletin politikasına ayak uydurarak çözeceğiz” dedi.

“PİYASADA ACAYİP BİR PAHALILIK VAR”

KIRŞEHİRLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ DURUŞMA 28 EYLÜL'DE KIRŞEHİRLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ DURUŞMA 28 EYLÜL'DE

Piyasaların çok yüksek bir şekilde arttığına dikkat çeken Başkan Bahamettin Öztürk, “Esnafın durumunun düzelmesi, halkın sürekli şikâyetçi olduğu acayip bir pahalılık var. Kırşehir kendi halinde küçük bir il. Sokaklarda yüzlerce 3 harfliler var. 3 harfliler bütün ürünleri satıyorlar, küçük esnaf zarar ediyor. Şimdi de elektrikli araç satışına başladılar. Bunlarda utanma ve arlanma diye bir şey yok. Halkımıza sesleniyorum, gelin yerli esnafımızdan alışveriş yapın. Kendi esnafımız kazansın. Bakkal amcalar, terziler, kunduralar, konfeksiyonlardan alışverişlerinizi yapın. Daha sahiplerinin kim olduğu bilinmeyen 3 harflilerden alışveriş yapmayın. Kendi yerel esnafımızı kazandıralım. Düğünümüzde, cenazemizde birlikte olduğumuz, cebimizde paramız olmayınca yazdırdığımız bakkal amcalarımıza sahip çıkalım. Şimdilerde 3 harfliler binbir çeşit ürünleri raflarına koyup satışını gerçekleştiriyor. Bizler 3 harflilerin ruhsatlarını şehir içlerine verilmemesi için en az şehre 15-20 km uzağa yapılması için mücadele ediyoruz ama caddelerde, sokaklarda yüzlercesi başımıza musallat oldu” diye konuştu.

“3 HARFLİLER ÇOĞALDI ESNAFLARIMIZ BİTTİ”

Kırşehir’de esnafın bittiğini söyleyen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, “Şimdi yeni bir sistem geliştirmişler. Geceleri işletmeleri kapattıktan sonra sigara atm’si gibi bir sistem yapmışlar. Vatandaşlar sigarasını oradan alacaklarmış. Bizim esnafımız ne yapsın? Evine nasıl ekmek götürsün? Oldu olacak dükkânlarımızın anahtarlarını da onlara teslim edelim ki biz onların yanında çalışalım. Olacak iş mi bu. 3 harflilerden önce Kırşehir’de 900’lerde olan bakkal amcaların sayısı şimdi 400’lere kadar düştü. Yarı yarıya fire verdi. Ne yapsın vatandaş iş yapamıyor. Buradan yetkililere yeniden sesleniyorum. Özellikle şu dönemde kredilerle ayakta duran esnafımızı bitirme noktasına gelen 3 harflilere bir çözüm bulun. Binbir çeşit ürünler satarak esnafımızı bitirdiler. Eğer yapı market işi yapacaklarsa gıdayı bıraksınlar. Gıda ürünleri satacaklarsa ev, arsa, araba, yapı market ürünleri satmalarına müsaade etmeyin” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)