Kırşehir Basın Konseyi Başkanı Sait Yanık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm çalışan gazetecilerin gününü kutladı.

Toplumun tarafsız, hızlı ve doğru bilgilendirilmesi adına önemli bir görevi yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Başkan Yanık,  mesajında şunları ifade etti:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü 10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, 10 Ocak 'Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak anılmaktadır.

KAEÜ’de“Ne Sigaraya Ne de İsrail’e Bağımlı Değiliz” Yürüyüşü KAEÜ’de“Ne Sigaraya Ne de İsrail’e Bağımlı Değiliz” Yürüyüşü

“Gazetecilik, büyük bir özveri gerektiren, her koşulda, günün her saatinde, savaş ya da barış demeden, haftanın her günü, üstelik tatil veya bayram yapmadan yerine getirilmesi gereken gerçekten zor bir meslektir. Hatta gazetecilik bir meslek olmanın da ötesinde büyük fedakârlıklar gerektiren adeta kendine özgü bir yaşam biçimidir. Meslektaşlarımız toplumun bilgilendirilmesi sürecinde çok önemli görevler üstlenmiş birer haber neferleridir. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun (IFJ) 31 Aralık’ta yaptığı açıklamaya göre, 2023’te 120 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü. Öldürülen gazetecilerin 11’i kadın.

“10 Aralık Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Günü öncesinde 94 gazeteci cinayetini belgeleyen IFJ, artıştan İsrail’in Gazze yürüttüğü savaşı sorumlu tuttu. Federasyon, bu yıl dünya çapında öldürülen 120 gazeteci ve medya çalışanlarından 68’i terörist İsrail tarafından Gazze’de öldürüldüğünü kaydetti. Gazze’deki savaş sonucunda 75 Filistinli, 4 İsrailli, 3 Lübnanlı gazeteci öldürüldü. Suriye’de ise 3 gazeteci cinayeti işlendi.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 Şubat 1924’te İzmir’de gazetecilerle sohbeti sırasında, “Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır” demiştir. Tabii ki gazeteciler olarak bu anlamlı sözleri şiar edinerek görev yapma gayretinde olmaya aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Ancak Meslektaşlarımız; günümüzde, basın özgürlüğünün dibe vurduğu,  bir hazin atmosferde görevlerini yapmaya çaba göstermektedirler.

“Bütün bu nedenlerle de 10 Ocak, meslektaşlarımız için ne yazık ki bir kutlama vesilesi olamamaktadır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü anlamakta zorlanmaktayız. Gazetecilerin sürekli hedef gösterilmeleri, bu tip saldırılarda önemli rol oynamaktadır. Sık sık gazeteciler tehdit edilmekte, sonra da yönlendirdikleri gruplar, gazetecilere evlerinin, iş yerlerinin önünde saldırıya uğramaktalar. Bizim tabirimizle merdiven altı gazetecilere pirim vermekteler. Hiç bir sorumluluğu olmayan kes kopyala yapıştır mantığı ile yapmaktalar sıkışınca anında Yazdıkları yazıyı kaldırabilmektedirler Gazetecileri rencide etmekteler. Bunlara pirim verilmekte gerçekten emeği ile bu işi yapanlar dışarıda kalmaktadır.

“Burada iyi şeyler de olmaktadır. MHP Kayseri Milletvekili Sayın İsmail Özdemir Meclis’e sunduğu önergede 15 Yıl gazetecilik yapan ya da Basın Kartı olanlar Yeşil Pasaport almaları için önerge vermiştir. Kendilerine buradan teşekkür ediyoruz.

“Bizler ilimiz Kırşehir’de Basın Müzesi’nin Müzenin açılışını gerçekleştirmek isterdik. Gazete muhabirlerinin bir yerlerinin olması haberlerini daha çabuk daha hızlı servis edebilme mekânlarının olmasını isterdik bu tür toplantıları kendi yerimizde vermek isterdik.  Belediye ve İl Genel Meclis toplantılarından alınan kararla Resmi ilan olarak tutanaklara geçirilmesini talep etmekteyiz.

“Burada resmi İlan Tarifesinin artırımında bizlerin yanında olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun’a, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Cavit Erkılınç’a çok teşekkür ederiz. Dileğimiz içinde bulunduğumuz olağanüstü dönemin bir an önce sona ermesi, gazetecilerin hakkettikleri güvencelere kavuşturulması, haklarının/hukuklarının yeniden elde edilmesi ve mesleğin iade-i itibarının sağlanmasıdır. Dayanışma ve güçlerimizi birleştirme günü olarak değerlendirdiğimiz bu 10 Ocak Gazeteciler Günü’nün de, mesleki mücadele gücümüzü ve azmimizi arttıran anlamlı bir gün olmasını yürekten diliyorum.” (HABER: FAHRETTİN TOKER)