Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, harcamaların gözden geçirilmesi ve tasarruf yapılmasına ilişkin kamuda tasarruf döneminin başlayacağını duyurmasının ardından şimde gözler tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanan şatavatın yerine tasarrufun alıp almayacağına çevrildi.

Peki kamuda tasarruf dönemi Kırşehir'de de uygulanacak mı? Kırşehir'deki kurum ve kuruluşlar bu tasarruf dönemine ayak uydurabilecek mi? Bazı kamu kurum müdürlerinin ayrı ayrı araçları, araç yakıtları, gereksiz harcamalara da dur denilecek mi? Kamuda tasarruf dönemi nasıl bir işleyiş olacak?

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 2019 yılında ilk göreve seçildiğinde makam aracı kullanmayacağını, belediye çalışanlarına da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması talimatı vermişti. Şuan için de Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şahsi işleri için ve makam işlerinde dahi kendi özel aracını kullanıyor olması şehre büyük bir örnek olmaya devam ederken, şehirde bazı kurum ve kuruluşlara ait resmi araçların çarşıda-pazarda cirit atması, bu araçları kullanan kişilerin kendi şahsi işlerinde bile kullanmaları halkın dikkatini çekmeye başladı.

Devlet ülkede yaşanan büyük ekonomik sıkıntısının önüne geçmek amacıyla kamuda başlattığı tasarruf tedbirlerini yürürlüğe koyarak, tasarruf tedbirleri genelgesiyle tasarrufa her kurumun en iyi şekilde riayet etmesi için çaba harcarken, hatta sırtındaki bazı  yükleri azaltmak için yeni arayışlara giderken, hala bazı kurumlarda görev yapan kişilerin bu tasarrufları uygulamaması vurdumduymazlık olarak değerlendiriliyor.

Devletin 2024 yılı yatırım programında eski yatırımları tamamlamak isterken, yeni yatırımları ötelyeceği ve yeni bir yatırıma başlamayacağı dillendirilirken, tasarrufların sadece belediyelerle olmayacağı, şehrin tüm kurum ve kuruluşların bu tasarrufa katkı sunması, sadece araçlarla da değil A’dan Z’ye tüm konularda tasarrufun gerçekleşmesi bekleniyor. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

Kırşehir OSB’de müteşebbis heyeti toplantısı yapıldı… Kırşehir OSB’de müteşebbis heyeti toplantısı yapıldı…