Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğrencileri ABD’deki Öğrencilerin Yanında” başlıklı bir basın açıklaması yapıldı. 30 Nisan 2024 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Toplumsal Katkı Koordinatörlüğü organizasyonunda düzenlenen basın açıklaması, Merkez Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulu Binası önünde akademik ve idari personel ile öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Basın açıklamasında, ABD’de başlayan ve dünyanın tüm seçkin üniversitelerine yayılan protesto eylemlerinde Gazze'deki katliama karşı gelen öğrenci ve akademisyenlerin yanında oldukları belirtildi.

7 Ekimden bugüne 6 ayı aşkın bir süredir devam eden soykırımın insanlık tarihinin en kanlı şekilde devam ettiğinin dile getirildiği basın açıklamasında; 15 binden fazla çocuğun, 10 binden fazla kadının öldürüldüğü, hastanelerin hedef alındığı, yeni doğmuş bebeklerin vahşice katledildiği insanlık tarihinin en kanlı soykırımına karşı yeryüzündeki her bir bireyin insanlık onurunun sesi olarak tepki vermesi insan olmanın temel gereksinimlerinden biri olduğu vurgulandı.

ABD’de bulunan üniversitelerde başlayan ve “Kampüs İntifadası” olarak ifade edilen eylemlerin dünyanın farklı ülkelerinde bulunan seçkin üniversitelere yayılarak küresel bir tepki haline dönüşmesinin ardından üniversitemiz öğrencileri ve akademisyenleri, “Bizler de buradan bu onurlu tepkiye desteğimizi ilan ediyoruz. İsrail tarafından Gazze’de yapılan sistemli soykırıma karşı durmak adına insanlığın sesi olarak demokratik tepkilerini ortaya koyan öğrenci ve akademisyenleri selamlıyor ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri olarak kendileri ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz.” şeklinde tepkilerini ortaya koydular.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, kampüs intifadası çerçevesinde tüm dünyadaki üniversitelerde Gazze’de yaşanan soykırıma tepki veren onurlu insanlarla dayanışma içinde olduklarına dikkat çekilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

ABD’de başlayan ve dünyanın tüm seçkin üniversitelerine yayılan protesto eylemlerinde Gazze'deki Katliamı Protesto Eden Öğrencilerin ve akademisyenlerin yanındayız.

7 Ekim’den bugüne 6 ayı aşkın bir süredir terör şebekesi İsrail tarafından yapılan sistemli soykırım insanlık tarihinin en kanlı vahşetleri ile devam etmektedir. 15 binden fazla çocuğun, 10 binden fazla kadının öldürüldüğü, hastanelerin hedef alındığı, yeni doğmuş bebeklerin vahşice katledildiği insanlık tarihinin en kanlı soykırımına karşı yeryüzündeki her bir bireyin insanlık onurunun sesi olarak tepki vermesi insan olmanın temel gereksinimlerinden biridir.

İsrail'in kanlı terör eylemlerinin başladığı ilk günden beri tüm dünyada siyonist rejimin işlediği vahşetlere karşı geniş halk kitlelerinin katıldığı gösterilerle insani tepkiler ortaya konulmuştur. Son olarak ABD’de bulunan seçkin üniversitelerde öğrenci ve akademisyenler Gazze’de 200 günü aşkın süredir devam eden İsrail soykırımına karşı onurlu bir direniş başlatmıştır.

“ABD’de bulunan üniversitelerde başlayan ve “Kampüs İntifadası” olarak ifade edilen eylemler, dünyanın farklı ülkelerinde bulunan seçkin üniversitelere yayılarak küresel bir tepki haline dönüşmüştür. Bizler de buradan bu onurlu tepkiye desteğimizi ilan ediyoruz. İsrail tarafından Gazze’de yapılan sistemli soykırıma karşı durmak adına insanlığın sesi olarak demokratik tepkilerini ortaya koyan öğrenci ve akademisyenleri selamlıyor ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri olarak kendileri ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz.

Kırşehir Belediyesi’nin yeni  kursları 3 Haziran’da başlıyor Kırşehir Belediyesi’nin yeni kursları 3 Haziran’da başlıyor

“Tüm dünyanın gözü önünde çocuk, kadın demeden on binlerce masumun öldürülmesi, iki milyona yakın insanın açlık ve kıtlıkla karşı karşıya bırakılmasına karşı demokratik tepkilerini ortaya koyan, ülkelerinin yöneticilerini İsrail’e desteklerini kesmeye ve İsrail ile ilişkilerini bitirmeye davet eden öğrenci ve akademisyenlere yönelik olarak, başta ABD ve Almanya olmak üzere Batı ülkelerinde polisin göstermiş olduğu sert, insanlık dışı muameleyi de şiddetle kınıyoruz. İsrail tarafından yapılan katliam ve soykırımların en büyük destekçisi olan ABD, Almanya ve diğer Batı yönetimlerinin bir yandan tüm dünyaya insan hakları, ifade özgürlüğü ve demokrasi dersi verirken, diğer yandan kendi içerisinde insanlık tarihinin en büyük vahşetlerinden birisine karşı demokratik tepkilerini gösteren öğrenci ve akademisyenlere yönelik sergilediği sert ve tahammülsüz tavrı kabul edilemez bulduğumuzu kamuoyuna ilan ediyoruz. Şunu da ifade etmek isteriz ki; yaşananlar Batının demokrasi, ifade özgürlüğü ve insani değerler konusundaki ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

“Son sözümüz şudur; İnsanlık onuru galip gelecek, Siyonist vahşet son bulacak ve Nehirden denize özgür Filistin kurulacaktır…”(HABER MERKEZİ)