Dr. Özel Musa Gül Hastanesi Sorumlu Eczacı Yaşar Arabulan:

“İNSAN VÜCUDU, DENEME TAHTASI DEĞİLDİR”

 Özel Musa Gül Hastanesi Sorumlu Ecz. Yaşar Arabulan, vatandaşları bilinçsiz ilaç kullanmamaları konusunda uyardı.

Vücutta oluşan ödeme dikkat! Vücutta oluşan ödeme dikkat!

Günümüzün ve hatta çağımızın en büyük sağlık sorunlarından birisinin hiç şüphesiz bilinçsiz ve yanlış ilaç kullanımı olduğuna dikkat çeken Eczacı Yaşar Arabulan, bu sorunun, insan sağlığına olumsuz anlamda ne kadar zarar verdiği ve ileriye dönük ne kadar global bir tehlike haline gelebileceğine dikkat çekti.

Özel Musa Gül Hastanesi, Sorumlu eczacısı Ecz. Yaşar Arabulan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“EN AZ İLAÇ İLE MAKSİMUM TEDAVİ”

“Öncelikle akılcı ilaç kullanımını doğru anlamak gerekir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımı şu şekildedir: Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre, uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata, kolayca sağlayabilmeleridir.

“Öncelikle bilinmelidir ki, hiçbir ilaç masum değildir, dolayısıyla fazla ve yanlış ilaç kullanımı, hastanın tedavisini hızlandırmayacağı gibi, vücuda ekstrem zararlara da yol açabilecektir. Bilinçsiz ilaç kullanımında, en iyi ihtimal organlarımızı yorar hatta kalıcı zararlar verebilir ,bu sebeple en doğru tedavi, minimum ilaç,  maksimum sonuç verendir. Örneğin; antibiyotik kullanırken, antibiyogram testi yapıldıktan sonra, doğru antibiyotiği seçmek tedaviyi çok daha hızlandıracaktır.

“Doktor tavsiyesi, eczacı kontrolü olmadan ilaç kullanımı, insan sağlığını olumsuz etkilediği gibi, geri dönüşü olmayan yaşamı zorlaştıran olumsuzluklar ile karşılaşılması kaçınılmaz olur. Alerjik reaksiyonlar gerçekleşebilir, tek veya çoklu organ yetmezlikleri ortaya çıkabilir. Farklı etkileşimler ve yan etkileri ortaya çıkabilir. Bunların önüne geçmek için tedaviyi doğru zamanda ve doğru şekilde almak gerekir.”

Advers etki olsa bile hasta kontrol altında olacağını ifade eden Arabulan, ilaçların önemini ve dikkat edilmesi hususlarıyla ilgili şu şekilde açıklamada bulundu:

“İLAÇLARIN ETKİSİ, CİNSİYETE GÖRE DE TEDAVİ SÜRECİNDE DEĞİŞİM GÖSTEREBİLİR”

“Vücudumuz hiçbir zaman deneme tahtası değildir, olamaz. Deneme-yanılma ile doğru ilaç bulunmaz. Test ve tahlillerle doğru ilaç seçilip, tedaviye başlamak en doğru olandır. Bazı ilaçlarda hormonsal yapılardan dolayı etki farklılıkları gösterebilir. Bazı preparatlar, kadın veya erkek hastalarda etki farklılıkları gösterebilir.

DÜZENLİ İLAÇ KULLANIMIN ÖNEMİ VE GIDA ETKİSİ NEDİR?

“Düzenli ilaç kullanımı, insan sağlığı açısından hayati önem taşır. İlaçların kutu içerisinde miktarlarının farklı olması tesadüfi değildir. Yıllarca yapılan araştırmalar sonucunda hangi hastalıkta, hangi ilaç, hangi dozlarda etki eder sorusunun doğru cevabına göre miktar belirlenmiştir. Yapılan en büyük hatalardan biri de, tam iyileşmeden tedaviyi yarım bırakmaktır. Ayrıca kronik hastalıklarda doğru beslenme de, tedaviye direk etki eden unsurlardan biridir. Bu konuda da bir diyetisyenden yardım almak en doğrusudur. Bu konuda hastanemiz diyetisyeni Dyt. Deniz Güzey tarafından ücretsiz ön bilgilendirme desteği verilmektedir… Sonuç olarak; hayatı, sağlığı, yakınlarınızı ve hatta ülkemizi seviyorsak, bilinçli ve doğru ilaç kullanalım. Hayatınız boyunca sağlık ve esenlikler dileğiyle.” (HABER MERKEZİ)