Kıbrıs Gazisi Mehmet Ay vefat etti Kıbrıs Gazisi Mehmet Ay vefat etti

Kırşehir’in ünlü saz ve söz sanatçısı “Bozkırın Tezenesi” hemşehrimiz Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filminin “Kişilik haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle ailesinin yapımcı Mustafa Uslu'ya açtığı davada mahkeme, 23 Aralık 2022 tarihinde vizyona girecek olan filmin ve fragmanının yayınlanmaması kararına Yargıtay’dan onay geldi.

Yargıtay tarafından verilen onama kararının ardından Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla açtı ağzını yumdu gözünü.

Yapımcı Mustafa Uslu'ya seslenen Başkan Kaya, "Hiç mi vicdanın sızlamadı?" diyerek zehir zemberek açıklamalarda bulunurken, mahkemenin verdiği onama kararının yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya yaptığı yazılı açıklamada; şuhnyarı ifade etti:

"Türkiye'nin bir değeri olan Neşet Ertaş'ı bukadar basitleştirmeye çalışan gözünü para hırsı bürümüş, her yaptığı filimde davalık olmuş bu ve bunun gibi kişiler artık kafanıza göre film yapamayacak film çekemeyeceksiniz. Sizlere acıyorum sektörde ne kadar basitleştiniz.

Sayın Yapımcı seni tanımam bilmem sadece mahkemelik olduktan sonra seni Mahkeme salonunda akrasif hal ve hareketinle yüzünü gördüm. Mahkeme koridorunda Neşet Ertaş'ın Ailesi gözbebeği çocuklarının gözyaşlarına senin sayende utanarak şahit olduk bunun hesabını nasıl vereceksin, Mahkemeden Ertaş Ailesinden kendini korumak için Davayı kazandım gözüyle bakarak Ek Güvenlik Tedbiri istemiştin hala bu hareketine anlam veremedim.  Bu tedbiri istediğin kişiler "Hepimiz Devletimizin Sanatçısıyız, diğer sanatçılardan ayrıcalık istemiyorum" diyerek, Devlet sanatçılığını reddeden Neşet Ertaş'ın çocuklarıydı onlardan kendini korumak için ek güvenlik tedbirleri isterken hiç mi vicdanın sızlamadı. Sızladığında zanmetmiyorum çünkü Vicdanlarını Cüzdanlarına koyup onunla hareket edildiği için sızlamaz maalesef.

“Sözde Neşet Ertaş Filmine karşı çıktığımızda bizleri eleştiren hemşerilerimede bir kaç kelamım var. Neşet Ertaş'ı Ahi Evran Camii önünde yaşlılarımız gençlerimize taşlatıyorlar süsü verilirken bir yere vardığınızda Kırşehirliyim deyince sözde bu filmi izleyenlerle karşılaştığınızda, Nerelesin Kırşehirliyim dediğinizde Neşet Ertaş'ı taşlayan bir Kırşehirliler olarak karşınızdaki insanlar Kırşehir ve Kırşehirlilere hangi gözle bakacaklarını sizleri nasıl dışlayacaklarında unutmayın. Karşı çıkmasanızda Neset Ertaş filmi yayınlansa izleseydik diyenler bunuda iyi düşünün bize herhalde el açıp dua etmezlerdi Neşet Ertaş'ı siz Kırşehirliler taşladı diye ancak küfür ederlerdi bunuda beyninizin bir kenarına yazın ve bizleri ona göre eleştirin.Kırşehir'i ilçe yaptılar elimizdeki ilçelerimizi aldılar olmadı, Kitap evi baskını yaptırıp yaktılar başaramadılar, Neşet Ertaş Cem Evinden mi? yoksa Cami'den mi Cenazesi kalkacak diye ortalığı karıştırdılar yine olmadı fırsat vermedik. Bunlar olurken en sonda bu sözde film ortaya çıktı. Ve bu film fragmanı bile türlü türlü mesajlarla dolu. Verilen mesajlar, filmin çekimine başlandığı ilk günlerdeki akıllara durgunluk veren mesaj niteliğindeki çekim mekan ve yeri, neyin rövanşı alınıyor der gibi, Sahnede rahatsızlandığını söyleyen Usta'nın elim perdelere varmıyordu demesinin filmde yerlere düşürerek film içeriğine acıtayson katması gibi çok çok mesaj dolu bir sözde film YARGITAY'ın adalet terasizinden bir kez daha dönerek Türkiye'de ilk emsal karar olmuştur Türk Milletine ve biz Neşet Ertaş Sevdalılarına koridorlarda bir mahkemeden bir mahkemeye göz yaşlarıyla koşturulan Neşet Ertaş'ı kıymetli değerlilerimi ailemize hayırlı olsun. Adalet yerini buldu."

(HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Fahrettin Toker