Başkan Ekicioğlu, Kırşehir halkını üç gün sürecek şenliklere davet etti

 

GURBETÇİ ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Kırşehir Kent Konseyi işbirliği ile yapılan Kadın Emek Pazarı, Cacabey Meydanı’nda 4 Ağustos’ta açıldı. Kadın Emek Pazarı 13 Ağustos’a kadar açık kalacak.

Kırşehir Kent Konseyi işbirliği ile Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen ve 4 Ağustos 2023 Cuma günü açılan Kadın Emek Pazarı 13 Ağustos’a Kırşehirlilere hizmet verecek.

Kadın Emek Pazarı katılımcılarının stantlarda ürettikleri ürünlerin satışını gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Selahattin Ekicioğlu, sosyoekonomik açıdan kalkınmanın tartışmasız ön koşulunun kadın emeğinden geçtiğinin altını çizerek, “Bilindiği üzere toplumsal yaşamımızda kadın-erkek eşitliği temel bir haktır. Kadınların erkeklerle sadece kâğıt üzerinde değil, toplumsal yaşamın her alanlarında eşit hak ve fırsatlara sahip olmalarını, eşit muamele görmelerini, özgür ve eşit insanlar olarak aynı zamanda ekonomik alana katkı sunacak üretimlerini de Kırşehir Belediyesi olarak önemsiyoruz. Mayıs ayında açılışını gerçekleştirdiğimiz Kadın Emek Pazarı’nda emekçi kadınlarımız üretmiş oldukları ürünleri hemşehrilerimize sunmakla kendilerinin ekonomik alanda da var olduklarını göstermekte ve isterlerse neler yapabileceklerini göstermektedirler. Şu bilinmelidir ki bizim Belediyecilik anlayışımızda kadınların kendi yaşamlarını istedikleri şekilde düzenlemelerinin çok önem arz etmektedir. Şu unutulmamalıdır ki kadınlar aile içinde, kamusal yaşamda ve de iş hayatında daha eşitlikçi bir ilişki talep etmektedir. Kadınlar daha güçlü, daha bilinçli ve daha sorumlu olduğu zaman toplum da daha güçlü olacaktır. Sosyoekonomik kalkınmanın tartışmasız ön koşulunun kadın emeğinden geçtiğinin bilinciyle 4-13 Ağustos tarihleri arasında Cacabey Meydanı’nda açık kalacak olan Kadın Emek Pazarı’nın tüm emekçi kadınlarına vermiş oldukları emekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Kırşehir Belediyesi tarafından, gurbetçi hemşehrilerimizin izin-tatil dönemleri de göz önüne alınarak hazırlanan Gurbetçi Şenliği 8-9-10 Ağustos 2023 tarihlerinde Cacabey Meydanı’nda yapılacak. Ücretsiz olan programlar saat 19:30’da başlayacak.

Kırşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Cacabey Meydanı’nda 1 ve 2 Ağustos tarihlerinde ücretsiz olarak organize edilen Gurbetçi Şenliği’nin 2.’sinde üç gün boyunca yine ücretsiz konserler verilecek.

2. Geleneksel Gurbetçi Şenliği ile ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şunları ifade etti:

HAYDİ KIRŞEHİR… ESNAF BAYRAMI’NA HAYDİ KIRŞEHİR… ESNAF BAYRAMI’NA

“Bildiği üzere Müzik Şehri denilince artık Dünyanın her yerinde Şirin Kırşehir’imizin adı anılıyor. Kırşehir’imizin, Müzik alanındaki Dünya şehirlerinde yapılan tüm müzik içerikli etkinlikler kapsamında, 49 UNESCO Müzik Şehri arasından sadece 3 UNESCO Müzik Şehrinin etkinliğinin tanıtıldığı listeye adını gururla yazdırdığını sizlerle buradan bir kez daha paylaşmak isterim. Kırşehir, Türkiye’de adını UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Müzik alanında yazdıran ilk ve tek şehirdir. Biz de Kırşehir Belediyesi olarak, bu sorumluluk anlayışıyla, yaptığımız etkinliklerle üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam ediyoruz.

“11-12-13 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen UNESCO Uluslararası 2. Müzik Festivali’nde üç gün boyunca Cacabey Meydanı Konserlere ev sahipliği yaptı ve konserlerimize de çok yoğun katılım oldu.

“Gurbette olmak zordur, Memleket Hasreti içinde olmak zordur, ancak her nerede olursak olalım gönül birliğimiz her zaman devam ediyor, edecektir. Biz Kırşehir Belediyesi olarak, siz değerli Gurbetçi hemşehrilerimizin izinlerinizi en iyi şekilde geçirmeniz için bundan sonra da buna benzer programlar hazırlamaya devam edeceğiz. Belediyeler sadece yol, su, kaldırım ve temizlik hizmeti veren kurumlar değildir. Bunlar elbette Belediyelerin zaten yapması gereken asli görevlerdir. Belediyeler aynı zamanda halkımızın sosyal, kültürel ve sanatsal değerlerden beslenmesi için proje ve organizasyonlar üreten yerler olmalıdır.

“8-9-10 Ağustos 2023 tarihlerinde Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan 2. Geleneksel Gurbetçi Şenliğine tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum.”

2. GELENEKSEL GURBETÇİ ŞENLİĞİ PROGRAMI:

8 AĞUSTOS 2023 SALI

19.30: Abdallar Müzik Topluluğu, Davul Zurna Gösterisi

20.00: Sedat Ekici Konseri

20.30: Ali Yıldız ve Ekibi

21.30: Abdallar Müzik Topluluğu

9 Ağustos 2023 ÇARŞAMBA

19.30: Abdallar Müzik Topluluğu

20.00: Kırşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu

20.15: Mert Göçer ve Grubu

21.00: Emre Altaş Konseri

10 Ağustos 2023 PERŞEMBE

19.30: Abdallar Müzik Topluluğu, Davul Zurna Gösterisi

20.00: Neşet Doğan ve Grubu

21.00: Okan-Uğur Ertürk Kardeşler. (HABER MERKEZİ)