Kırşehir'de hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bazı ağaçlar çiçek açtı. Geçtiğimiz yıllarda kış mevsiminin sert ve soğuk geçtiği Kırşehir'de, bu yıl kış tam anlamıyla gelmedi.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava nedeniyle güneşli havaya aldanan birçok ağaç çiçek açmaya başladı. Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin ötesinde seyretmesiyle bahçedeki bazı meyve ağaçlarının tomurcuklandığını belirten Torunçağ Mimarlık Mühendislik Zirai İlaç işletmecisi Çağatay Han Torun, “Bazı ağaçlar çiçeklenmeye bile başladı. Önümüzdeki günlerde hava koşulları normal şartlara dönerek soğursa meyvelere don vurur ve verim alamayız” dedi.

Neriman Şahin vefat etti Neriman Şahin vefat etti

“BORDO BULAMACINI KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN”

Çiçek açan ağaçların önümüzdeki günlerde havaların mevsim normallerine dönmesiyle soğuk alabileceğini söyleyen Torun, birçok hastalığa karşı kullanılabilen ve ağaçların üzerinde bulunan mantar sporlarını dezenfekte etmek için bordo bulamaçı denilen birçok hastalığa karşı kullanılabilen tarım ilacının çiçek açmayan ağaçlarda uygulanması gerektiğini söyledi.

Bu mevsimlerde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve güneşli havaların etkili olması sebebiyle bazı ağaçların erken uyandığını söyleyen Zirai ilaç işletmecisi Çağatay Han Torun, "Uygulandığı meyve bahçelerinde rastlanması mümkün pek çok potansiyel hastalığa karşı etkili bir mücadele ilacı olan Bordo Bulamacı aynı zamanda tedarik edilmesi ve uygulaması kolay, daha da önemlisi ekonomik bir yöntemdir. Ayrıca ağaçların uyanmasını geciktireceğinden meyve çiçeklerinin soğuk ve dondan korunmasına da destek vermektedir. Özellikle sonbaharda (yaprakların 3/4'ü veya tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce % 1-1,5 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır" ifadelerini kullandı.

“YAPRAKLI DÖNEMDE YAPILMAMALIDIR”

Bordo bulamacı kullanırken dikkatli olunması gerektiğini hatırlatan Torun, "Yapraklı dönemde bordo bulamacı yapılmamalıdır. Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine göztaşı eritilmiş su ilave edilir. Yoksa ilacın yapısı bozulur ve karışım olmaz. Hazırlanan karışım kullanılmadan önce bir tülbent yardımıyla süzülerek ilaçlama aletini tıkaması engellenmelidir. Sönmemiş kireç kullanıyorsak eritildikten sonra muhakkak süzülmelidir. Eğer erimeyen taş, toprak kalmışsa kalan miktar kadar kireç tartılıp tekrar eritilmelidir. Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz. Bordo bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti mutlaka temizlenmelidir" diye konuştu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)