MUHARREM ERTAŞ’I  YARIN ANIYORUZ MUHARREM ERTAŞ’I YARIN ANIYORUZ

          Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Sağlık, Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitülülerine ziyaretlerde bulundu.

Prof. Dr. Karahocagil, enstitülerin kapsadığı çalışma alanlarında uzmanlık sağlayarak evrensel ölçekte araştırma yapabilen ve projeler üretebilen araştırmacı bilim insanı yetiştiren Ar-Ge süreçlerini önemseyen nitelikli kurumlar olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Karahocagil enstitülerle ilgili brifing alarak yüksek lisans ve doktora programlarının sayısı, açılması düşünülen yeni programlar, yayınlanan dergiler ve geleceğe dair yapılabilecekler hakkında bilgilendirildi.

9 yüksek lisans ve 3 doktora programında eğitimi veren Sağlık Bilimler Enstitüsü’nde Ebelik, Psikiyatri Hemşireliği ve Engelliler İçin Beden ve Spor dallarında da lisansüstü programların açılmasının düşünüldüğü konuşuldu.

Tıp Fakültesi içerisinde açılan Deney Hayvanları Laboratuvarının Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından tezlerde araştırma konusu olarak kullanılmasının ise hızlı yayın ve araştırma konusunda enstitüye değer katacağı konusunda ise hemfikir olundu.

KAEÜ’nün köklü enstitülerinden Sosyal Bilimler Enstitüsü ile devam eden ziyarette Eğitim Fakültesi’nden gelen güçlü yayın desteğinin enstitüyü ileri noktaya taşıdığı belirtildi.

Enstitünün dergisi olan SOBİAD’ın ise akademik camiada saygın bir yeri olduğunun dile geldiği toplantıda niteliği ön plana çıkaracak Ar-Ge boyutu güçlü araştırmaların önemine değinildi.

Son olarak Fen Bilimleri Enstitüsü ile devam eden ziyarette 487 öğrenci (57’si doktora öğrencisi) sayısına ulaşan enstitüde 21 Tezli Yüksek Lisans ile 11 Doktora programının olduğu kaydedildi.

BM Sürdürülebilir Kalkınma süreçlerine katkı sağlayıcı yayınlara önem veren enstitüde KUJİNAS (Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi) dergisinin ise bilim dünyasında değer üreten bir yayın anlayışına sahip olduğuna dikkat çekildi.(HABER MERKEZİ)