KIRŞEHİRLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ DURUŞMA 28 EYLÜL'DE KIRŞEHİRLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ DURUŞMA 28 EYLÜL'DE

Kırşehir'de binlerce çalışanın günü emeklilik hayali kurmakla geçiyor. Kırşehir'de emeklilik hayali kuran birçok kişi yüksek maaş almak istiyor.
Ancak bunu sağlamak için çalışma hayatınızda bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.  Kırşehir'de emekli olan vatandaşların bir çoğu 'Benim maaşım neden az, diğer emeklilere göre' diye bir çok şikayetlerde bulunuyor. Çalıştığınız süre boyunca sigortalardaki püf noktalara dikkat ettiniz mi? İşte emekli maaşını yükseltmenin yolu...
Emekli aylığı hesaplaması yapılırken dikkat edilen en önemli nokta, kişinin prime bağlı esas kazancıdır. Diğer bir deyişle bordrodaki brüt maaş miktarıdır. Bu tutar ne kadar fazla ise avantaj o kadar çok olur. Bu sebeple eğer maaşınız asgari ücretten yüksekse maaşınızın düşük gösterilmesine müsaade etmeyin.
Net maaşınız sadece aldığınız aylık ücretten oluşmuyor. Düzenli olarak ödenen yemek parası, ikramiye gibi ödemelerin de bordronuzda brüt maaşa eklenmesi gerekiyor.
Primlerinizi kendiniz ödüyorsanız ya da isteğe bağlı sigortalıysanız tavan fiyattan ödeme yapmalısınız.
Eğer düşük gelir elde ediyorsanız ve imkânınız varsa iki yerde sigortalı olarak çalışın. Bu şekilde prim miktarına esas kazançlarınız eklenir ve daha yüksek bir tutar ortaya çıkar.
Emekli aylığınızı yükseltmek için uzun süre çalışmaktan ziyade hangi koşullarda çalıştığınız da önem arz ediyor. Aynı iş yerinde eşit sürelerde çalışan ama aldığı ücret farklı olan iki kişinin emekli maaşları da farklı olur.
Prim gün sayılarının her ay için 30 gün olmasına dikkat edin.
Emekli olacağınız zaman başvuru sırasında eş ve çocuk gibi bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sayısını eksiksiz bildirmeniz gerekiyor çünkü bu sayı emekli aylığınızı etkiliyor. (HABER: FAHRETTİN TOKER)