Vefat haberini alan ailesi ve yakınları sinir krizi geçirdi Vefat haberini alan ailesi ve yakınları sinir krizi geçirdi

Kırşehir'de merakla beklenen emekli ve memur maaş zammı yavaş yavaş netlik kazanmaya başlarken emekli maaşları 12.500 TL olması yönündeki bilgiler vatandaşlar arasında sıklıkla konuşulmaya başladı.

Kırşehir'de binlerce, Türkiye'de milyonlarca memur ve emekli vatandaşın gözü açıklanacak enflasyon oranlarına kitlenmiş durumda. 3 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon rakamları ile birlikte memur ve emekli vatandaşlarında zam oranları belli olacak. Yapılan tahminlere göre; emekliler yüzde 25.81 oranında, memur ise yüzde 20.35 oranında zam alacak.

Kırşehir'de memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz'da açıklanacak Haziran ayı enflasyonuna çevrildi. Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte, emekli ve memurların yılın ikinci yarısında alacağı zam oranı da kesinlik kazanacak. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; yılın ilk 5 ayında, zam oranının belirleyicisi olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 22.72 oranında artmıştı.

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcı Anketi'ne göre haziran ayında enflasyon yüzde 2.52 olacak. Bu tahmine göre 6 aylık enflasyon oranı yüzde 25.81'e yükselecek. Böylelikle yapılan tahminlere göre Kırşehir'de emeklilerin maaş oranı yapılan hesaplamalara göre 12.500 TL olması yönünde...

Kırşehir'de maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını isteyen emekliler, "Türkiye genelinde çok zor bir süreçten geçiyoruz. Mutfak masrafından yakıt masrafına kadar her şeyin fiyatı aldı başını gitti. Bizler 10 Bin TL maaş ile zaten geçinemediğimizi söylerken 12 Bin 500 TL olması bir şey değiştirmeyecek. Asgari ücretle çalışan insanlar evini geçindiremiyor bizler bu maaşla nasıl geçinelim. Ev kiraları zaten bizim maaşımız kadar. Maaşımızın en az asgari ücret düzeyinde olmasını istiyoruz" dediler.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER