Edebiyat; söz ve manayı, yani insan dimağında yer eden her türlü bilgileri ve insan karakterinin en büyük duygularını, bunları dinleyenleri veya okuyanları çok alakalı kılacak surette söylemek ve yazmak sanatı…”

“Sanat, güzelliğin ifadesidir. Bu ifade sözle olursa şiir, nağme olursa musiki, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık, olur.”

M. K. Atatürk

27 Mayıs 2023 günü Beylikdüzü Beylicium AVM’ye gelmeden önceki siyasi partilerin konuşlandığı alanda bir şenlik havası estirdiklerini gözlemledim. Sonrasında gittiğim adı geçen AVM, 6 katlı çarşıda insanların coşkulu ve devinim halinde olduklarını gördüm.

Etkinliğin olacağı Kültür Müdürlüğünün olduğu 2. kata yürüdüm. Salona adım atmadan önce Hilmiye Kılıçaslan ile karşılaştım. Yakın zamanda rahmetli olan annesi için dağıttığı pilavı, lokmayı ve ayranı uzattı. Gereken sözcükleri kullandıktan sonra salona adım attım ve gösterilen boş koltukta yerimi aldım.

Sanat etkinliğinin sürdüğü sırada beni tanıyanların jest ve mimikleriyle ‘hoş geldiniz’ yaklaşımları aldım. İzlence yer yer şiir ve bağlama eşliğinde özgün ve empatik türkülerle sürdü. Yönetim masasında İsmail Aydoğmuş ve sunuş kürsüsünde Şengül Yıldırım görevleri başında görüntü verdiler.

Adı geçen şiir ve türkü etkinliği; belirtilen tarihte, saatte, yerde, yoğun katılımlı, uzun soluklu iyi organize edilen yöntemle sürdü!

Düşler Dünyası, Sanata ‘Mayıs Ayı’ imzasını attı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan etkinlikte mayıs ayında kaybettiğimiz Sanatçı Yıldıray Çınar, Âşık Mahzuni Şerif, İbrahim Erkal, Süleyman Metin, Ali Doğan, Talip Özkan, Edip Cansever, Nuri Sesigüzel anıldı.

Ozan Eren Serdar Erzincan kitaplarını imzaladı. Geçen yıl aramızdan ayrılan ozan yazar gönül insanı Süleyman Metin Dede’nin eserlerini sunan Sanatçı Mahir ve Melek Atmaca çifti etkinliğin onur konuklarıydı.

Etkinlikte katılımcılar genellikle kendi eserlerini seslendirdiler. Anneler Günü ve 19 Mayıs şiirlerinin okunduğu etkinlikte Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu Başkanı Halk Şairi İsmail Aydoğmuş: “Etkinliğimize ev sahipliği yapan, sanatın ve sanatçının dostu Beylikdüzü Belediye Başkanı Sn. Mehmet Murat Çalık’a, Kültür Müdürüne ve emeği geçenlere teşekkür ederiz” Dedi ve katılanlara teşekkür etti.

 Etkinliğe şu adların katıldığı ve sahnede yer aldıkları saptandı:  İsmail Aydoğmuş, Hilmiye Kılıçarslan Aydoğmuş, Muhsin Durucan,  Melek Atmaca, Mahir Atmaca, Eren Serdar Erzincan, İsmail Şahin, Şengül Yıldırım, Metini Metin Karakuş, Gülüzar Karakuş, Şahin Örk, Ali Ekber Aydın, Selahattin Yalçıner, Ozan Yenilmez Yahya Erdoğan, Resul Civcik, İsmail Tosun, Ozan Garip Yadigâr, Kamil Gündüz, Yahya Bilican, Şener Bilican, Süleyman Süer, Emin Mardini, Mehmet Kalıp, Yakup Kalmış Ozan Garipçe, Habip Özkilislioğlu, Naci Tipi, Musa Gerçek, Vahibe Gerçek, Birsen Özdemir, Güven Kahramanoğlu, Süleyman Türkyılmaz ve eşi, Ali Gürz, Doğan Gürz, Kemal Yılmaz, Fatoş Cemre, İhtiyar Delikanlı Erol Durak, Gülşen Şenderin, İbrahim Coşar,  Mürteza Çam, Muteber Sadık Satılmışoğlu, Nurten Soylu, Cuma Soylu, İsmail Derya Boz, Ferda Önder, Demir Çil, Yusuf Can, Mehmet Şükrü Şık, Melek Karacoşkun, Murat Kızıl, Atilla Alçiner, Ali Yaylagül, Nazım Aktaş, Mithat Salcı, Şener Elçek, Elmas Elçek, Figen Sezen, Nurten Oflaz, Aylin Dönmez, Gönül Şahin, Emel Kırıkoğlu, Hacer Saka, Ferda Önder, Demir Çil, Fersan Çoksavcı, Fatma Gülen, Figen Güzelçay, Kamil Zaim, Korel Özek ve kız kardeşi, Gözde Kaya, Eray Kaya, Arda kaya, Poyraz Kaya, Ender Akyüz Vicdan…

***

Yönetim masasından adım söylendiğinde yerimi aldım ve aşağıdaki bestelenmiş olan şiirimi seslendirmeye çalıştım.

Anımsa Emi

Ovalar donanıp güller açanda
Ekinler boy verip başak dolanda
Saçlarında gümüş teller olanda
Gonca seviyorum sende her demi
Acı acı gül de anımsa emi!

Gözün perde perde olup dalanda
Özlem ateş ateş yanar kanında
Uzakta değilim, hemen yanında
Gonca yaşıyorum sende sevgimi
Acı acı gül de anımsa emi!

Tazeliğin bir gün senden giderse
Yad elinde kalmak başka kederse
Sana, sevgilini alırlar dense
Candan seviyorum inan ben seni
Acı acı gül de anımsa emi!

Şunu unutma ki, senle yaşarım
Elden uçsa bile bu gençlik çağım
Var ya, tüm varlığım o anılarım
Gonca seviyorum bil de sevgimi
Acı acı gül de anımsa emi!

Muhsin Durucan

*