Türkiye'den yılın ilk yarısında 69 milyon 123 bin dolar kuru domates ihracatı Türkiye'den yılın ilk yarısında 69 milyon 123 bin dolar kuru domates ihracatı

         Düğün sektöründe hareketlilik başladı. Yaz aylarına girmemizle birlikte çiçeği burnunda çiftler düğünlerini yapmaya başladı. Başladı başlamasına da düğün masrafları da aldı başını gitti.

Düğün salonları, kuaförü, organizasyoncusu, gelinliği derken masraflar katlanarak artmaya devam ediyor.         

Günümüzde ev düğünü yapmak isteyen bir vatandaş 600 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda kalırken, düğününü salonda yapmak isteyen vatandaşlar için, 3 saatlik yemeksiz bir düğün salonunu fiyatı ortalama 250 bin lira, yemekli yapılan 3 saatlik bir düğün salonu ise 500 bin liradan bir milyona kadar çıkıyor.

Düğün maliyetinin her geçen gün katlanarak artması yeni evlenecek genç çiftlerinde gözünü korkutmaya yetiyor. Hal böyle olunca yeni evlenecek çiftlerde düğün masraflarından kaçmak için sade bir nikâh tercih etmeye başladı.

         Gazetemiz "Kırşehir Çiğdem"in muhabirleri gençlerin sesi olmak adına yeni evlenen çiftlerle görüştü. Gençlerin düğün masraflarına yetecek gücü olmaması çiftlerin evliliklerini ertelemesinden, sadece bir nikahla evlenmeye karar verecek kadar zorlamaya başladı.

         Yeni evlenen çiçeği burnu Rabia ve Barış çifti gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulundu. Çift, düğün masraflarının çok olduğundan ve evlendikten sonra borç ödemek zorunda kaldığından bahsederek, "Yaklaşık 2 ay önce düğünümüz oldu. Düğün ile alakalı olan her şey normalden 2-3 kat daha pahalı. Biz fazla masraftan kaçınmak için yemeksiz 3 saatlik bir salon tutarak düğünümüz o şekilde tamamladık. Ancak bu bile bize çok çok fazlaya maal oldu. Düğünün yanı sıra ev mobilyaları, beyaz eşyası, halısı, perdesi derken yaklaşık bir milyona kadar parayı gözden çıktık. Bunun hepsini aynı anda ödememiz mümkün değildi elbette, o yüzden borca girdik ve yaklaşık 2 sene kadar borç ödeyecek gibi görünüyoruz. Bizim düğün yapacaklara tavsiyemiz kesinlikle her şeyin en ucuzuna kaçsınlar. Evlerinde kendi market alışverişinden, kıyafetinden düğün borcu için mahrum kalmasınlar." ifadelerine yer verdi. 

Editör: Fahrettin Toker