Türk Ocakları Kayseri’de ve Suriye’nin Kuzeyindeki olaylarla ilgili açıklama yaptı:

 “Devlet sığınmacılar ve düzensiz göçmenler meselesini ivedilikle kökten çözmek zorundadır…”

 

Türk Ocakları Kayseri’de ve Suriye’nin Kuzeyindeki olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaparak buralardaki yaşanan infialin bir birikim sonucu meydana geldiğine dikkat çekti.

Devletin kışkırtmalara karşı gereken tedbirleri almak, sığınmacılar ve düzensiz göçmenler meselesini ivedilikle kökten çözmek zorunda olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

         “İnfial, bir birikimin sonucu meydana gelir. Sosyal patlamaların derin sebepleri vardır. Kıvılcımı çakan hadiseler, sadece bahane veya mazerettir. Sosyal meseleleri bilim ve tecrübe ışığında çözmek için kapsamlı plan ve programlara ihtiyaç vardır. Problemi yönetmek beceriniz yoksa halının altına süpürmeye çalışırsınız ama bu nafile bir çabadır.

Ortada ciddi bir sorun var ve bu, ne yabancı düşmanlığına ne de göçmen karşıtlığına indirgenebilir. Bu kadar kalabalık bir yabancı nüfus, ülkeye boca edildiğinde elbette tepkiler olacaktır. İşin insani boyutu başka, Türkiye’nin âdeta Avrupa’nın göçmen deposu hâline getirilmesi başkadır.

AB'de yeni otomobil satışları haziranda arttı AB'de yeni otomobil satışları haziranda arttı

“On yılı aşkın bir süredir, ülkede gettolar hâlinde yaşayan düzensiz göçmenler ve sığınmacıların, güvenlikten sosyal ve ekonomik alanlara kadar pek çok konuda sıkıntılara yol açacağı aşikârdı.  Kayseri’de meydana gelene benzer hadiseler, başka yerlerde de vuku bulmuştu.

“Suriye’nin Kuzeyinde Türk Bayrağı’na ve Türk tırlarına karşı yapılan menfur saldırılar da bir takım güçlerin tahrikleriyle ortamı germeye çalıştıklarının açık delilleridir.

“Bununla birlikte bu meselenin bu gibi sonuçlara yol açabileceği ortada iken gereken tedbirleri almayan yetkili ve sorumlular, Türk milletinin maşeri vicdanında mahkûm olacaktır.

Netice olarak, daha önce defalarca vurguladığımız gibi, Devlet, bunun gibi kışkırtmalara karşı gereken tedbirleri almak, sığınmacılar ve düzensiz göçmenler meselesini ivedilikle kökten çözmek zorundadır.”

 

Muhabir: AYHAN CEYLAN