Ramazan ayının girmesiyle beraber “Ramazan Davulu” geleneği Kırşehir’de yaşatılıyor.

Ülkemizde bazı şehirlerde yasaklanan, bazı şehirlerde sadece Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece çalınan Ramazan Davulu Kırşehir’de ise her gün çalınıyor.

Kırşehirli vatandaşlar bu geleneğin ilimizde sürdürülmesinden mutluluk duyarken, daha uyumadan kendilerini uyandırmaya gelen davulculara ise tepkili.

Kırşehirli vatandaşlar gece saat 1 ila 2 arasında çalan davul sesini duyunca şaşkına dönüyor. İmsak saatinin 5.30’a doğru olduğu ilimiz Kırşehir’de davulcular neredeyse 4 saat önce davullarını çalmaya başlıyor. Daha yatmadan davulun sesini duyan vatandaşlar, “Ramazan davulu bir gelenek, bu geleneği şehrimizde de yaşatıldığını görmek çok güzel bir duygu. Fakat Kırşehirli davulcularımız davul çalmaya o kadar erken başlıyorlar ki, inanılır gibi değil. Davul çalmaya başladığında bazen daha yatmamış oluyoruz. Amacı insanları sahura uyandırmak olan geleneksel Ramazan Davulu göstermelikten öteye geçemiyor maalesef. Madem öyle hiç çalmasınlar, biz zaten kendi kendimize uyanıyoruz.” dediler. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

Biçerdövercilerle toplantı yapılacak Biçerdövercilerle toplantı yapılacak