DPV Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çalışkan:

 

“CUMHURİYETİMİZİN

100. YILI KUTLU OLSUN”

Kızkalesi'nde bayram tatilinde konaklama mekanları tam kapasite doluluğa ulaştı Kızkalesi'nde bayram tatilinde konaklama mekanları tam kapasite doluluğa ulaştı

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Çalışkan, Cumhuriyetimizin 100. Yılı vesilesi ile kutlama mesajı yayınladı.

23 ve 24. Dönem Kırşehir Milletvekilliği de yapan hemşehrimiz Abdullah Çalışkan, yayınladığı Cumhuriyet Bayramı mesajında şunları ifade etti:

“19 Mayıs 1919’da yakılan bağımsızlık meşalesinin, büyük zaferle taçlanmasının sonucunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923'te ‘Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimiz, atalarımızdan bizlere kalan en büyük mirastır. Cumhuriyet; milletimizin birlik içinde vermiş olduğu varoluş mücadelesini, azim, fedakârlık ve büyük bir kahramanlıkla ölümsüzleştirmesidir. Cumhuriyet, Türk milletinin her ferdinin büyük bir iman gücü ile mücadele ederek kazandığı bağımsızlık ve özgürlük zaferidir.

“Milletimiz; genci, yaşlısı, kadını, erkeği bir bütün olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının öncülüğünde, zor şartlar ve yokluklar içerisinde, tüm dünyaya Türk milletinin iradesine hiçbir zaman pranga vurulmayacağını ilan etmiştir. Aziz bir neslin; büyük mücadeleler neticesinde kurduğu ve bizlere armağan ettiği, binlerce yıllık devlet geleneğimiz ile harmanlanmış olan Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında tarihimizden aldığımız güçle geleceğe büyük bir umutla bakıyor, emin adımlarla ilerliyoruz.

“Cumhuriyetimizin 100. yılında bizlere düşen en önemli vazife; her bir karışını ezanlarımız ve bayrağımız ile süslenmiş, üzerinde özgürce yaşayabileceğimiz bir vatan bırakan kahramanlarımızın aziz hatıralarına sahip çıkmaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz’ sözünü kendimize şiar edinerek milletini, hürriyetini seven, millî ve manevî değerlerine bağlı gençler yetiştirmeye vesile olmaktır.

“Ülkemiz güçlü ve müreffeh bir Türkiye hedefine doğru ilerliyor. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla emin adımlarla ülkemizi her alanda üst liglere taşımak, ecdadımızın emaneti bu aziz vatanı ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Bu kutlu yürüyüşün başarıya ulaşması en büyük temennimizdir. Hiç şüphe yok ki Cumhuriyetimiz, Türk milletinin sonsuz varlığı ile ilelebet devam edecektir.

“Değerlerini tarihten, gücünü milletinden alan iradenin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin ruhudur, namusudur. Köklü tarihimizden, kadim değerlerimizden aldığımız güçle, 85 milyon bir ve beraber olarak, Türkiye’yi büyütmek ve hedeflerine ulaştırmak için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Milletçe, en büyük güvencemiz olan birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sımsıkı sarılarak, büyük ve güçlü Türkiye ve Türk Dünyası davamızı hayata geçirmenin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Aynı zamanda büyük ve güçlü Türkiye ve Türk Dünyasının sadece bizim değil, tüm dünya mazlumlarının umudu olduğunu unutmadan hareket edeceğiz. Bugün Filistin’de tüm dünyanın gözü önünde insanlığın katledilmesine maalesef şahit oluyoruz. Bu anlamlı gün vesilesiyle başta Filistin ve Gazze olmak üzere tüm dünyada akan kan ve gözyaşının dinmesini temenni ediyorum. Bu yaşanan olaylar Türk Dünyası birliğinin bir an önce sağlanması için azim ve gayretle çalışmamız gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlatmıştır. Bu tarihi ve önemli gün vesilesiyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milletimizin sonsuza dek bağımsız yaşaması için, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.” (HABER MERKEZİ)

 

Editör: İlknur öncü