Kırşehir’de Eğitim Fakültesi’nden mezun olarak öğretmen olan ve Afyonkarahisar’da görev yapan, Nilüfer-Serkan Baş çiftinin kızları Ceren’in, 2021 yılında yaşadığı lösemi sonrası yanlış tedavi ile kolunu kaybetti.

Ortotek Protez Firması sahibi Kırşehirli hemşehrimiz Mustafa Düger'e ulaşan ailenin Kırşehirli olduğunu öğrenen Düger, kolu kendisi tarafından karşılanacağını söyledi.

Afyonkarahisar’da görev yapan öğretmen çiftin çocuğu olan 5 yaşındaki Lösemi hastası Ceren Baş’a tanı konulduktan sonra Ankara Bilkent Şehir hastanesinde tedavi süreci başladı.

Tedavi sürecinde yanlış bir uygulama sonucu herhangi bir müdahale yapılmayan Ceren, kangren olan sağ elini kaybetti.

Ceren’in ablası yüzde 100 uyumlu donör olduğu için ilik nakli gerçekleştirildi. Uzun bir tedavi süreci geçiren aile bu süreçte hastane ihmallerinden dolayı çok yıprandı.

Ceren’in elini kaybetmesi hem aileyi hem Ceren’i psikolojik olarak etkilerken şu anda tedavisi biten Ceren’in kolunun yapımı için aile Mustafa Düger ile bağlantıya geçerek durumu ilettiler. Dünya çapında Protez üretimi yapan Mustafa Düger, öğretmen çiftin çocukları Ceren’in protez kolunun yapımını üstlendi.

Ortotek Protez firmasının sahibi Mustafa Düger, “Eğitimci bir ailenin Kırşehirimizde eğitim alması beni etkiledi, Ceren’in bu yaşında yaşadıklarıda beni çok etkiledi, Ahilik kültürü mücadele eden 5 yaşında bir kız çocuğuna destek olmayı gerektirdiği için, elimden gelen herşeyi yapmaya karar verdim ve nasip olursa Ceren’in bu  estetik protezinden itibaren takibini yapacağız ve onu geleceğe hazırlayacağız inşallah” diye konuştu.

İklim değişikliğinin Dünya'nın dönüşünü yavaşlatarak günleri uzattığı tespit edildi İklim değişikliğinin Dünya'nın dönüşünü yavaşlatarak günleri uzattığı tespit edildi

 

Muhabir: AYHAN CEYLAN