Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil: “Cacabey Gökbilim Medresesi önünde, Uzay ve Havacılık temalı bir Bilim Şenliği düzenleyerek, dünyanın ilk gökbilim merkezini Kırşehir'de kuran Cacabeyi dünyaya tanıtmak istiyoruz”

 CACABEY UZAY VE BİLİM ŞENLİĞİ COŞKUYLA BAŞLADI

 Vali Buhara:  “Bize yakışan bu kadar süre sonra bilim ve ilim çağında teknoloji çağında bunu ileri aşamaya götürmek”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından düzenlenen Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği 21 Mayıs Salı günü düzenlenen programla açılışı gerçekleştirildi.

Bu yıl 1'incisi düzenlenen Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği, her yıl çeşitli etkinliklerle düzenlenmeye devam edilecek.

Her yönüyle farklı bir organizasyon olan etkinlik, dünyanın ilk Gözlemevi Medresesi Cacabey Gökbilim Medresesi önünde Cacabey Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Zeynep Aysel Barlas yaşamını yitirdi Zeynep Aysel Barlas yaşamını yitirdi

Programa Vali Hüdayar Mete Buhara, Belediye Başkan Vekili Mehtap Karaburçak Tuzcu, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sadık Gülecen, İl Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal, daire müdürleri, STK başkanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın ev sahipliğini yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil açılış konuşmas yaptı. Rektör Karahocagil yaptığı konuşmada, şunları ifade etti:

“Cumhuriyetin ilk yıllarında Vecihi Hürkuş'un ve Nuri Demirağ'ın uçak üretimi çalışmaları Amerikan Marshall yardımları vesilesiyle akamete uğramış, bu çalışmaların önemi ancak 1974'teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında konulan ambargolar ile çok net olarak anlaşılmıştır. Bunun üzerine savunma sanayisinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla çalışmalar yeniden başlatmıştır.F-16 montajları yaparak başlanan havacılık çalışmalarının sonucunda bugün gururla isimlerini zikrettiğimiz Hürkuş, Hürjet, Kaan, Atak, Gökbey, T-70, Anka, Aksungur, Akıncı, Bayraktar vb pek çok son teknolojik ürünler son 20 yılda hayata geçirilmiştir. Değerli Katılımcılar; Dünyada son yıllarda görülen sıcak çatışmalar göstermektedir ki savaşlar bundan sonra artarak devam edecektir. Bugün bu gerçeği 600 yıl kimsenin burnunu kanatmadan adaletle yönettiğimiz Gazze'de havadan, karadan ve denizden atılan binlerce ton bomba ile dünyanın gözü önünde kadın çocuk yaşlı hasta demeden sürdürülen sivil katliam bize göstermektedir.O yüzden güçlü bir Türkiye mazlumların umudu, zalimlerin korkusudur. O yüzden milletimiz için tüm mazlumlar için tüm insanlık için bir olmak iri olma diri olmak hem karada hem havada hem mavi vatanda güçlü olmak, medeniyetimizin ve şanlı tarihimizin bize yüklediği bir sorumluluktur.Bu sorumluluğun asıl sahibi olan Sevgili gençler; Sizler Ahi Evran-ı Veli'nin diyarında Ahilik şuuru ile "Kıbrıs'ın, Karabağ'ın, Gazze'nin savunulması Anadolu'nun savunulmasıdır” gerçeğini asla unutmadan, tarih boyunca verdiğimiz zorlu mücadeleleri, dökülen şehit kanlarını asla akıldan çıkarmadan, daha adil bir dünya için önce kendinizi yetiştirecek, sonra Ahi Evran-ı Veli'nin dediği gibi "Hak ile Sabır ile Akıl ile ve Ahlak ile Çalışarak istikbale yürüyecek, Medeniyetimizin değerlerine yaslanarak ve bu asrın ARGE şüreçlerini en iyi şekilde  uygulayarak bizleri geçecek, Dünyanın beşten büyük olduğunu ispat edeceksiniz.

“Bizde Cacabey Gökbilim Medresesi önünde, Uzay ve Havacılık temalı bir Bilim Şenliği düzenleyerek, dünyanın ilk gökbilim merkezini Kırşehir'de kuran Cacabeyi dünyaya tanıtmak, ülkemizin Uzay ve Havacılık alanında son 20 yılda gösterdiği bu gelişimine destek olmak ve gençlerimizi Uzay ve havacılık ARGE ve İnnovasyon alanlarında çalışmaya teşvik etmek istedik. Kırşehirden yeni Vecihi Hürkuşlar, Nuri Demirağlar çıkacaktır, çıkmalıdır. Bunun için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.Bu duygu ve düşüncelerle; Şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen KAEÜ akademik ve idari personeline, Başta İl Valiliğimiz olmak üzere ilimizin kamu kurum ve kuruluşlarına, TUSAŞ a ve Ankara Üniversitesine ve Uzay Araştırmaları öğrenci klubüne katılım ve destekleri için çok teşekkür ederiz."

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ise yaptığı konuşmada; "1270'li yıllarda dönemin valisi tarafından yaptırılan tarihi Cacabey Medresesi hala günümüzde dimdik ayakta. Bu da gösteriyor ki yaklaşık 750 yıldan fazla bir zaman önce bu topraklarda gök bilimle rasathane çalışmalarıyla çok farklı bir vizyon mevcutmuş. Bize yakışan bu kadar süre sonra bilim ve ilim çağında teknoloji çağında bunu ileri aşamaya götürmek. Bu anlamda yapılan işi çok önemsiyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk der ki; 'En hakimi mürşit ilimdir fendir' dolasıyla ilim ve fende yakalayacağımız başarılar ve buraya yapacağımız yatırımlar ve gençlerimizle beraber Türkiye'nin geleceğine yapacağımız yolculuk inşallah ülkemizi daha da büyütecek ve geliştirecek" diye konuştu.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği açılışı için kurdele kesildi ve standlar gezilerek yapılan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği açılışı saat 10.00-10.15 Sinevizyon Gösterisi ile başladı. Açılış ve Protokol Konuşmalarının ardından Kırşehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü Çocuk Korosu Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinin sunması planlanan Müzik Dinleti Türkiye'de ilan edilen 1 günlük milli yas nedeniyle iptal edildi.

Her yaş grubundan katılımcının temel astronomi kavramları ve uzay teknolojisi konularında deneyim kazanmasını sağlayacak çok sayıda etkinlikte planetaryum (gökyüzü gözlemevi), atölye çalışmaları, güneş teleskopu, bilimsel etkinlikler stant etkinlikleri yanı sıra birçok ilgi çekici etkinlik düzenlendi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Ayhan Ceylan