Çankırı'da 557 yıllık yağmur duası geleneği sürdürüldü Çankırı'da 557 yıllık yağmur duası geleneği sürdürüldü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava raporuna göre bugün 11 ilde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Kırşehir'de de etkili olan sağanak yağış, meteorolojinin uyarı yaptığı 11 il arasında yer almadı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 11 ile sarı kodlu uyarı yapıldı. Bu iller arasında Afyonkarahisar, Artvin, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Manisa, Rize, Trabzon, Uşak yer alıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de bu illerde yaşayan vatandaşları uyararak, "Olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istirham ediyorum" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Kırşehir'in komşu illeri Nevşehir, Aksaray'da etkili olan ve can pazarının yaşandığı yağışlarda Kırşehir'de de su baskınları meydana gelmişti. Meteoroloji 11 ilde uyarılar yaparak sel baskınlarının önlenmesi için tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

11 İLDE KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR
Kavurucu yaz sıcaklarının ardından Eylül ayına girilmesiyle birlikte yurt genelinde sağanak yağışlar başladı. Birçok kentte sel ve su baskınları yaşanırken; Kırklareli'nde 5, İstanbul'da ise 2 kişi yaşamını yitirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün için 11 ile kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Kırşehir'de mevsim normallerinde yaşanırken Karadeniz Bölgesi'nde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Fahrettin Toker