Her şehir gibi Kırşehir de pek çok renkli simalarıyla tanınır. İşte bunlardan birisi de Kırşehir’de Berberler ve Kuaförler Odası’nı kuran ve uzun yıllar başkanlığını yapan Hakkı Atik’tir.

Öyleyse gelin sizi maziye götüreyim.

Kırşehir, uzun yıllar “Mebusu Sahir, Berberi Mahir, Boyacısı Tahir, Kasabı Çakır” diye anılırdı.

Bunlar kimmiş mi diyorsunuz?

Mebusu SahirKurutluoğlu.

Berberi eski Hükümet Caddesi, bugünkü Polisevi karşısındaki Mahir Usta’ydı.

Boyacısı Tahir, Kel Tahir olarak bilinen eski Hükümet Caddesi’ndeydi ve ilin valisi, belediye başkanı, bürokratlarını ayakkabıları boyardı.

Kasap Çakır ise Uzun Çarşı’da kasaplık yapardı. Şehrin esnaf ve tüccarlarının her gün istediği Kırşehir’e özgü etli tavalarını hazırlardı.

Hepsi de Kırşehir’in yerli ailelerindendi ve kendine özgü renkli simalardandı.

Herkes bilir ki şehrin ileri gelenlerinin, siyasi, ticari ve her türlü kulisleri berber ve terzi dükkânlarında yapılırdı.

Kırşehir’de benim 1950-1960’lı yıllarda tanıdığım bildiğim berberlerden bazıları şunlardı:

Mahir Usta, Hakkı Atik, Rasim Ekiz, Osman Köksal, İbrahim Mısır, İsmet Karadeniz, Mehmet Dağlı, Mehmet Mısır, Hayrullah Çapar, Amigo Cevat.

Hepsi de Kırşehir’e mal olmuş isimlerdi. Örneğin Hakkı Atik her gün pırıl pırıl giyinir, kravatını boynundan hiç çıkarmaz, Ankara Caddesi’ndeki işyeri her gün siyasilerle dolup taşardı.

İşte yukarıda benimle birlikte görülen fotoğraftaki Hakkı Atik 100 yaşına merdiven dayamış, hala memleketini seven birisi olarak bu şehre hizmet etmek için çalışıyor.

1965’de berberlik mesleğine noktayı koyduktan sonra işyerini emlakçılığa çeviren ve hala burada bu işi yürüten Hakkı Atik’e daha nice sağlıklı uzun yıllar diliyorum.

*ŞEVKET GÜNER