20 firari hükümlü yakalandı  20 firari hükümlü yakalandı

Kırşehir'de özellikle yaşlıların zorlandığı konuya Sağlık Bakanlığı çözüm üretti. 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık sisteminde devreye alınacak yeni bir sistemi duyurdu. Hastanelerin yükünü azaltacak uygulamadan bahseden Koca, "Hastaların yüzde 22'si reçete yazdırmak için hastanelere gidiyor. Onların bu taleplerini uzaktan sağlık hizmeti ile çözmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde reçete, rapor vs. ihtiyaçların hastaneye gelmeden halledilmesi sağlanacak." dedi.
Kırşehir'de özellikle yaşlı vatandaşların hastanelere kadar giderek reçete yazdırma, rapor ve ihtiyaçların giderilmesi için zorlandığı konulara Sağlık Bakanlığı yeni bir çözüm çalışması içerisinde.
E-Reçete düzenlemesine ilişkin konuşan Koca, "TC vatandaşı olan hiçbir kimseye reçete yazımı söz konusu değil. Reçetenin anlaşılır olması için yapılmış bir düzenlemedir." dedi. Türkiye'nin sağlık turizmi üssü olmaya doğru ilerlediğinden bahseden Bakan Koca, "Reçetenin anlaşılır olması için yapılan bir düzenlemedir. Yabancı olan hastanın kendi ülkesinde reçete anlaşılır olmasının sağlanması için yapılan bir durumdur. Hizmetimizi geniş tutmak açısından önem birileri bir yerlere çekmek istiyor." ifadelerini kullandı.
Böylelikle Kırşehir'de vatandaşlar artık reçete yazdırma, rapor alma vs ihtiyaçların giderilmesi için Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sağlık ocakları gibi kuruluşlara gitmesine gerek kalmayacak. (HABER: FAHRETTİN TOKER)