Ahilik Haftası kutlamaları bugün başlıyor… Vali Buhara:

Güler ailesinin acı günü Güler ailesinin acı günü

 

“AHİLİK KÜLTÜRÜNE YAKIŞIR

BİR ETKİNLİK DÜZENLENECEK”

Kırşehir Valisi H.Mete Buhara, Kırşehir'de Ahilik Kültürü'ne yakışır bir etkinlik düzenleneceğini söyledi.

18 Eylül Pazartesi günü başlayıp 24 Eylül Pazar günü sona erecek olan Ahilik Haftası Kutlamaları yine dolu dolu geçecek.

Vali H.Mete Buhara, Ahiliğin merkezi Kırşehir'e yakışır bir etkinlik düzenlendiğini söyleyerek,şunları ifade etti:

"Bu sene Ahilik Haftası programının en önemli etkinliklerinden birisi de 22 Eylül Cuma akşamı yapılacak olan “Esnaf ve İş Dünyası Buluşması” etkinliğidir.Bu programda gerek bugüne kadar başardıkları ile, gerekse de topluma örnek kişilik ve tutumları ile cömertlik, yardımlaşma, vefa, dürüstlük, dayanışma ve yardımlaşma gibi Ahilik değerleri ile bütünleşmiş iş insanlarımıza Ahi Şed’i kuşatılarak Yılın Ahi İş İnsanı, Yılın Hayırsever İş İnsanı, Yılın Ahi Kadın Girişimcisi, Yılın Ahi Genç Girişimcisi başlıkları altında ilimiz ve ahilik adına ödüllendirmede bulunulacaktır.

Cacabey Meydanında kurduğumuz sürekliliği ve katılım yoğunluğu açısından Türkiye’nin sayılı kitap fuarlarından birisi olan Ahi Kitap Fuarına bu sene 76 yayın evi binlerce kitap ile katılıyor. İlber Ortaylı ve Tufan Gündüz gibi çok değerli katılımcıları imza ve söyleşi etkinlikleri ile okuyucusuyla buluşturuyoruz Öğrencilerimizin kitaplara ulaşımları için kendilerine kitap hediye çeki dağıtımını da gerçekleştirdik.

Kadınlarımız, ‘Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nda şehrimizin zengin mutfak kültürüne ait birbirinden lezzetli yöresel yemeklerimizi pişirerek hünerlerini sergileyecekler.

“Yine Ahi Külliyesinde açılacak olan Kadın Kooperatifleri etkinliğine bütün Türkiye’den 60’dan fazla kadın kooperatif katılıyor. Kadın Kooperatiflerimizi bir araya getirmek ve ortak bir sinerji oluşturmak adına bu yoğun katılımı bir fırsat olarak görüyoruz. Bu alanda bir birlik kurma adına da çalışmalarımzı sürdürüyoruz.

Kutlamalar, halkımıza yönelik her akşam düzenlenen konserler, Türk dünyası dahil farklı ülke ve yörelere has folklorik ve kültürel gösteri programları, çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler, ilçe günleri gibi her biri birbirinden güzel, farklı ve zengin içeriklerle sürecek.  

“Ayrıca kutlamaların final günü olan Cumartesi programlarında Türk Yıldızları gösteri ekibi Kırşehir semalarında uçacak,  Jandarma Genel Komutanlığımız atlı birliği, mehteran ve bando gösteri takımı da bizlerle olacak. Ahi kültürüne yakışır bir şekilde hazırlanan Ahilik Haftası etkinliklerine başta esnaflarımız olmak üzere çocuklarımızın, gençlerimizin ve tüm halkımızın katılımını bekliyoruz" diye konuştu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: İlknur öncü