AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal:

 Ahilik; bilginin hikmetle,

ticaretin ahlakla buluşmasıdır”

 AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, “59. Esnaf Bayramı ve 36. Ahilik Haftası” nedeniyle bir kutlama mesajı

Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağı olduğuna dikkat çeken Başkan Seher Ünsal, mesajında şunları ifade etti:

"13. Yüzyılda Anadolu’nun merkezi Kırşehir’de temelleri atılan Ahilik, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas almıştır.

“Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkârlığı ahlaki değerlerle harmanlayan, mesleki ilkelerle süsleyen Ahilik kültürü Aziz Milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler ifa etmiştir.

“Milletimizin sahip olduğu, sevgi, hoşgörü ve dayanışmanın ürünü olarak zamanın ihtiyaçlarına göre kurumlaşan Ahilik geleneği, toplumsal yaşamımıza yaptığı olumlu katkıların yanı sıra bugünkü karşılığı ile meslek etiği ve çalışma disiplininin oluşmasında etkili olmuştur.

“Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.

“Ahilik teşkilatı aynı zamanda Anadolu’da dirlik ve düzenliğin sağlanmasında, birlik ve berberliğin tesisinde de etkin rol üstlenmiştir.   Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır.

Kurban Bayramı tatilinde demir yollarını 7,5 milyon kişi kullandı Kurban Bayramı tatilinde demir yollarını 7,5 milyon kişi kullandı

“Ahiliğin mayasında hamd vardır, şükür vardır, kanaat vardır. Ahilik insanlara elini, kapısını ve sofrasını açık tutmayı öğretirken dilini, gözünü ve belini bağlı tutmasını öğütlemektedir. Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, bugün de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2023 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye’nin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.

“Bu duygu ve düşüncelerle 59. Esnaf Bayramı ve 36. Ahilik Haftasını kutluyor, 18-24 Eylül tarihleri arasında yapılacak kutlama programına tüm hemşehrilerimi davet diyorum." (HABER: FAHRETTİN TOKER)

 

Editör: Ayhan Ceylan