Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin gelişimi için büyük özveri gösteren üniversitemiz yönetimi, 2019 yılında birçok bürokratla bir araya gelerek ilimizin ve üniversitemizin durumunu görüştü. Göreve geldiği günden itibaren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin akademik gelişimi ve fiziki büyümesine büyük önem veren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ile görüşerek üniversitemizin faaliyetlerini anlattı. Yine 2019 yılında Rektör Karakaya, Üniversitemize konferans vermek üzere gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, dönemin Sayıştay Başsavcısı Mürsel Ali Kaplan, yine dönemin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ve dönemin Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven ile görüşmeler yaparak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin akademik çalışmaları, fiziki yapısı, projeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

ULUSLARARASILAŞMADA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

YAZ DÖNEMİ KURS KAYITLARI 5 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR YAZ DÖNEMİ KURS KAYITLARI 5 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Uluslararasılaşmaya büyük önem verilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde, Uluslararasılaşmaya yönelik çalışmalar 2019 yılında da devam etti. Bu kapsamda;

Afganistan’ın Tolo-E Saadat Üniversitesinin Kurucusu Dr. Selahattin Burhani, Üniversite Temsilcisi HamidullahRızazade ve Bektaş Tufan,

Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. AbdulraqebObad, ve beraberindeki heyet,

Malezya’nın Sabah Eyaleti Eğitim Bakanı MistrineRodin eşliğinde üniversitemizdeki eğitim fırsatlarını yerinde görmek  isteyen Malezyalı öğrenci ve veliler üniversitemizi ziyaret ederek üniversitemiz yönetimi ile görüşmeler yaptılar.

Aynı zamanda; Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kardeş Ülkeler Topluluğu tarafından organize edilen “Irak’taki Türkmenlerin Son Durumu” konulu söyleşi için üniversitemize gelen Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili İmdat Bilal ve beraberindekiler,

Kurutlu Kazısında elde edilen Geç Miyosen Döneme ait fosilleri incelemek için California Berkley Üniversitesinden Prof. Dr. Tim White ve Dr. JoshuaCarlson, Tokyo Üniversitesinden Dr.GenSuwa, Berlin Doğa Tarihi Müzesinden Dr. Faysal Bibi, Etiyopya AddisAbaba Doğa Tarihi Müzesinden Dr. Berhane ASFAW, Zürih Üniversitesinden Prof. Dr. ChristhophZollikofer ve Dr. MarciaPonce de León da üniversitemizi ziyaret etti.

Ziyaretlerin yanı sıra ikili iş birliklerine de önem veren üniversitemiz çok sayıda üniversite ile ikili iş birliği anlaşmaları imzaladı. Bu kapsamda;

Üniversitemizin Tıp, Mühendislik – Mimarlık, İslami İlimler ve Ziraat Fakülteleri ile Tolo-E Saadet Üniversitesinin fakülteleri arasındaki ilişkilerin gelişerek her iki üniversitenin birbirlerinden fayda sağlamasına adına Tolo-E Saadet Üniversitesi ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi arasında karşılıklı iş birliği protokolü imzalandı.

Pakistan Faisalabad Tarım Üniversitesi ile üniversitemiz arasında özellikle iklim değişikliğinin tarım üzerine etkilerinin modellenmesi, iklim değişimine uyum, tarımda değer zinciri analizi, yem bitkileri adaptasyon çalışmaları konularında ortak çalışmaların yapılacağı karşılıklı iş birliği anlaşması imzalandı.

Özbekistan Milli Üniversitesi ve Özbekistan Buhara Devlet Tıp Üniversitesi ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi arasında Mevlana ve Erasmus Plus Anlaşmaları ile bağların güçlendirilmesinin amaçlandığı anlaşmalar yapıldı.

Yine üniversitemiz ve Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü arasında imzalanan protokol ile öğrenci değişim programlarının kolaylaşması, akademik anlamda bilgi alışverişinin sağlanması ve her iki üniversite arasında iş birliğinin güçlenmesi kararlaştırıldı. (HABER MERKEZİ)