Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya:

 

“KALİTEDE ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDEN BİR ÜNİVERSİTEYİZ”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2019 yılı yolculuğu başarılı adımlarla devam etti. 2019 yılında üniversitenin çok sayıda proje ve çalışmayı hayata geçirmesinin yanı sıra uluslararasılaşmaya da önemli katkılar sundu.

2015 yılında göreve geldiği günden itibaren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi için büyük bir özveriyle çalışan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2019 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü görevine yeniden atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Üniversitemiz Rektörlüğüne yeniden atanan Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya rektörlük mazbatası, dönemin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından verildi.

“KALİTEDE ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDEN BİR ÜNİVERSİTEYİZ”

Tüm birimleriyle TSE Belgesi alan ilk ve tek üniversite olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, kalite çalışmalarındaki tecrübelerini 2019 yılında diğer üniversitelerle paylaşmaya başladı. Ocak ayında başlayan kalite çalışmalarının ilk toplantısıyla üniversitemiz, 2019 yılında çizeceği yol haritasını belirlemiş oldu. Yeni hedeflerle yola koyulan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Ahilik hareketini kaliteyle özdeşleştirerek çalışmalarına bu yönde hareket verdi. 2019 yılı içerisinde kalitenin gerektirdiği tüm çalışmaları, toplantıları ve tetkikleri başarıyla gerçekleştiren üniversitemiz, Ahi Evran-ı Veli’nin kalite anlayışına uygun bir kalite anlayışı için kolları sıvadı.

AYDEP’TE İLK ELEKTRONİK SINAV GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin en önemli projeleri arasında yer alan Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesinde (AYDEP), 2019 yılı içinde önemli gelişmeler oldu. Eğitim Fakültemiz tarafından hayata geçirilen ve Eğitim Fakültesinde 2019 yılı öncesinde iki yıldır pilot olarak uygulanan Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) kapsamında ilk elektronik sınav yapıldı.

ISO 27001:2013 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI SERTİFİKASINI ALDIK

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bilginin gizliliği ve yetkisiz erişimi engellemek amacıyla bazı çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda 2018 yılı Temmuz ayında eğitim süreci ve bu süreç sonunda dokümantasyon çalışmaları başlatılarak iç tetkik, yönetim gözden geçirme ve dış tetkik süreçleri tamamlandı. Bu çalışmalarla birlikte Üniversitemiz ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasına 2019 yılında sahip oldu.

VİZYON PROJESİ FAALİYETE GEÇTİ

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın göreve geldiği günden bu yana vizyon projesi olarak gördüğü ve hayata geçirilmesini istediği E-Kampüs Projesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde 2019 yılında faaliyete geçen projeler arasında yerini aldı. E-Kampüs Projesi kapsamında üniversitemizin bilişim alt yapısı güçlendirildi.

Temin edilen cihazlarla kampüs içerisinde güçlü bir donanıma sahip olan üniversitemiz aynı zamanda Kurum Ağacı ve Kimlik Yönetimi Sistemini de etkin bir şekilde kullanmaya başladı. Kurum Ağacı ve Kimlik Yönetimi Sistemi, hem üniversitemiz personeline hem de öğrencilerine ait bilgileri web servisleri üzerinden alarak bilgisayara, e‑posta ve diğer uygulamalara girişte otomatik olarak kullanıcı adı ve şifrenin oluşturulduğu, üniversiteden ayrılan personel ile öğrencinin de otomatik olarak kapattığı bir sistemdir. Kurulan sistem ile üniversitemiz birimlerinde görev yapmakta olan akademik ve idari personel ile öğrencilerin kullanmakta olduğu tüm bilişim cihazları sunucular, bilgisayarlar, yazıcılar, tarayıcılar vb. kurum ağacı ve kimlik yönetim sistemine dahil edildi. Kurulan bu yapı ile birlikte pek çok uygulama kimlik doğrulama işlemi bu yapı üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı.

YKS giriş belgeleri erişime açıldı YKS giriş belgeleri erişime açıldı

“PİLOT ÜNİVERSİTE PROJELERİYLE ÜNİVERSİTEMİZ MODEL ÜNİVERSİTE OLDU”

YÖK tarafından başlatılan ve üniversitemizin tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite seçildiği Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesi kapsamında üniversitemiz, diğer üniversitelere 2019 yılında da örnek olmaya devam etti.

Projeler içinde yer alan Terme Sahasında Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesi 2019 yılında tamamlanarak hayata geçti. Proje kapsamında testler 2019 yılında tamamlanarak jeotermal suyun Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kullanımı sağlandı.

Pilot üniversite projelerinden biri olan Jeotermal Sera Projesi kapsamında üniversitemizde Türkiye’nin en büyük termal seralarından biri olması planlanan ve 477 bin metrekare üzerinde 315 bin metrekare kapalı alana kurulacak olan termal seraların temeli 2019 yılında atıldı.

Tarım ve Jeotermal alanında yürüttüğü projelerle hem kalkınmaya katkı sağlayan hem de diğer üniversitelere model oluşturan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Termal Seralarda Kümelenme Projesi kapsamında üniversitemizde kurulan Ar-Ge Serası ile Kırşehir’in geleceğine yön verecek çalışmalar yürüttü. Haziran ayında çalışmalarına başlanan ve bin 535 m² alan üzerine kurulan Ar-Ge Serasının inşaatı 2019 yılında yüzde 90 oranında tamamlandı.

REKTÖR-ÖĞRENCİ İLİŞKİLERİ HER YIL ARTARAK DEVAM ETTİ

Öğrencilerle iletişime büyük önem verilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde, üniversite yönetimi her fırsatta öğrenciyle bir araya gelerek onları dinledi. 2016 yılında başlatılan Rektör-Öğrenci Buluşmaları 2019 yılında da aralıksız devam etti. Üniversitemiz Yönetimi sadece üniversitemiz öğrencileri ile değil, lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri ile de sık sık bir araya geldi.

“ÜNİVERSİTEMİZ ŞEHRİYLE BÜTÜNLEŞEN BİR ÜNİVERSİTE”

2017 yılında Üniversite-Şehir Buluşmaları etkinliğini hayata geçiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2019 yılında da bu etkinliği sürdürerek üniversitemiz ile şehrimizi her fırsatta bir araya getirdi. Üniversitemizin faaliyetlerinin, çalışmalarının ve etkinliklerinin sergilendiği Üniversite-Şehir Buluşmaları etkinliğinde, üniversitemiz tüm birimleriyle tanıtıldı. Üniversite-Şehir Buluşması etkinlikleri kapsamında üniversitemiz öğrencileri halk oyunları gösterisi, yabancı uyruklu öğrencilerin kendi kültürlerini yansıtan danslar sunarken sportif ve sanatsal faaliyetlere de ayrıca yer verdiler. Üniversitemizin her fakültesi, yüksekokulu ve meslek yüksekokulunun tanıtıldığı etkinlikte, öğrenciler alanlarındaki çalışmaları ve projeleri Kırşehirli vatandaşlarla buluşturdu.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİ YENİ BİNASINDA EĞİTİM ÖĞRETİM GÖRMEYE BAŞLADI

Alt yapı çalışmalarının ve fiziki yapının hızla geliştirildiği üniversitemizde 2019 yılında da önemli gelişmeler gerçekleşti. İnşaatı tamamlanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Hastanesi Binası ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Binasında öğrenciler eğitim öğretim görmeye başladı. Yine 2019 yılında Üniversitemiz Morfoloji Binası ile Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Binası büyük oranda tamamlandı. (HABER MERKEZİ)