2023 yılını seçimle ve ekonomik sıkıntılarla geçirdik, hayat pahalılığı altında ezildik

 2023’TE KIRŞEHİR İÇİN KAYIP BİR YIL OLDU

 Son yıllarda hiçbir alanda beklediği yatırımları alamayan Kırşehir, 2023 yılında da  hayal kırıklığına uğradı. Kırşehirliler 2023 yılını da “kayıp bir yıl” olarak uğurlamaya hazırlanıyor,

2023 yılı Şubat ayında Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere 11 ilde yaşanan büyük deprem felaketini yaşayan ülkemiz, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleriyle geçirdi. Yaşanan büyük ekonomik sıkıntı ve hayat pahalılığı vatandaşların alım gücünü düşürdü. Kırşehir’de vatandaşların zor ve sıkıntılı bir yaşadıkları 2023 yılında Kırşehir ne yazık ki elle tutulur, gözle görülür bir ilerleme yatırım alamadı ve “kayıp yıl” olarak bir yılı daha boş geçirdi.

İl İstihdam Kurulu toplandı İl İstihdam Kurulu toplandı

Depremle birlikte yaşanan ekonomik sıkıntı ciddi boyutlara çıkınca tasarruf tedbirlerine geçildi ve bu çerçevede Kırşehir’deki bazı yatırımlar ötelendi, devam eden yatırımların dışında elle tutulur, gözle görülür hiçbir yatırım yapılamadı ve daha önceki yıllarda hazırlanan projeler ile Kırşehir için olmazsa olmaz olan ve yıllardır özlemle beklediği Demiryolu Projesi, Çevre Yolu Projesi, Uygulama Oteli, Kırşehir-Ortaköy-Aksaray Yolu, Kırşehir-Tuzköy Havaalanı yolu projelerinin hiçbiri tamamlanamadı, hatta en ufak bir ilerleme bile kaydedemedi.

Devletin rutin yatırımları dışında doğru dürüst bir yatırım alamayan Kırşehir’de Belediye’yi 25 yıl sonra kazanan, CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, büyük borç yükü altında devraldığı belediyeyi düzlüğe çıkardı ve 2023 yılında yaptığı yol, asfalt, park ve diğer projelerle halkın büyük takdirini toplandı. Seçimlerde verdiği vaadlerini gerçekleştirdi ve halkın gönlünde yer alan Selahattin Ekicioğlu partisi tarafından Mart 2024’te yapılacak seçimlerde Kırşehir’de yeniden Belediye Başkanlığına aday gösterildi.

Döviz kurunun patlaması ile birlikte akaryakıt, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının büyük çapta artması, hükümetin vergileri yükseltmesi ve deprem nedeniyle ek vergiler getirmesi iğneden iğliğe tüm ürünlerin fiyatlarını yüzde 100’lerin üzerinde yükseltti. Artan hayat pahalılığı nedeniyle halkın alım gücü iyiden iyiye düştü, fakirleşti. İnsanlar mecbur olmadıkça alışverişlerini kesince esnaf ve sanatkarların işleri düşüş yaşandı. Konut ve işyeri fiyatları büyük oranda arttı. Bu de konut ve işyeri kiralarının büyük çapta artmasına neden oldu.

2023 yılını büyük zorluk ve sıkıntılarla uğurlarken, 2024 yılının tüm dünyada savaşların sona erdiği, ülkemizde ve şehrimizde insanların refahının ve alım gücünün arttığı, barışın, mutluluğun, hoşgörünün ve adaletin hakim olduğu, yeni yatırımlarla işsizliğin sona erdiği bir yıl olmasını temenni ediyoruz. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

 

Editör: Fahrettin Toker