Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme Turu Kura Çekimi, TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Orhan Saka Konferans Salonu'nda yapılan törene Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF İcra ve Süper Lig'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Özmen, Yönetim Kurulu Üyesi Talat Papatya, Genel Sekreter Taner Senseven, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Aztopal ile kulüplerin başkan ve temsilcileri katıldı.

TFF 2. ve 3. Liglerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Can tarafından gerçekleştirilen kura çekimine, TFF Lig Yönetimi Direktörü Özcan Şepik ve Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın eşlik etti.

Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme Turu müsabakalarında; 4. eleme turunda tur atlayan 28 takıma ek olarak bu sezon UEFA kupalarına katılım hakkı elde eden Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Yukatel Adana Demirspor kulüplerinin katılımıyla toplam 32 takım mücadele edecek. Bu turdaki katılım ile birlikte tüm takımlarımız kupaya dahil olmuş oldu. 5. eleme turunda 19 Trendyol Süper Lig, 11 Trendyol 1. Lig ve 2 TFF 2. Lig takımı mücadele edecek. Müsabakalar tek maç eleme usulüne göre 9, 10 ve 11 Ocak tarihlerinde oynanacak.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ: "ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI EN DEĞERLİ MARKALARIMIZDAN BİRİ"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi kura çekim töreninde açılış konuşmasını yaptı. Büyükekşi, "Saygıdeğer kulüp başkanları, kıymetli yönetim kurulu üyelerim, değerli basın mensupları, ekranları başında bizleri izleyen değerli futbolseverler, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bugün Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme turu kura çekiminde sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bildiğiniz üzere federasyonumuz Türk futbolunun marka değerini yükseltmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. 62 yıldır devam eden bir gelenek olan Ziraat Türkiye Kupası da en değerli markalarımızdan biri. Türkiye'nin her bölgesinden katılımın olduğu, bütün ülkeyi kucaklayan çok özel bir kupadan söz ediyoruz. Alt lig takımların, üst lig takımlarını yenebildiği, Bölgesel Amatör Lig takımlarının temsil imkanı bulduğu bir kupa. Futbolun tutkusunu, coşkusunu en güzel şekilde yansıtıyor. Bu sezon 28'i bölgesel amatör takım olmak üzere toplam 164 takımın katılımıyla elemelere başladık. Çekişmeli, heyecan dolu müsabakalar sonucunda 5. eleme turuna ulaştık. 4. eleme turunu başarıyla geçen takımlarımızı tebrik ediyorum. Tur atlayan 28 takımın yanı sıra UEFA kupalarına katılım hakkı elde eden Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Yukatel Adana Demirspor'un da katılımıyla toplam 32 takım 5. turda yarışacak. Şimdiden katılan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum. Turnuva boyunca kaybedenin, kazananı birbirini tebrik ettiği, Fair-play ruhu içinde geçen maçlar temenni ediyorum" diye konuştu.

"SÜPER LİG VE TÜRKİYE KUPASI FORMATI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"

Ziraat Türkiye Kupası, tüm takımlarımıza kazandırdığı gelirin yanı sıra Avrupa kupalarına katılma imkanı sağladığı için çok değerli bir organizasyon olduğunun altını çizen Başkan Büyükekşi, şöyle devam etti: "Bu kupaya yıllardır ismini vererek büyük katkı sağlayan Ziraat Bankası'na sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Türkiye Kupası'ndaki diğer bir yol arkadaşımız Turkuvaz Medya Grubu da büyük bir emek harcıyor. Müsabakaları canlı olarak ekranlara taşıyan ve bu coşkuyu sporseverlerle buluşturan Turkuvaz Medya Grubu'na da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Diğer taraftan gerek Süper Lig gerek Türkiye Kupası'nın formatını değiştirmek üzere yoğun şekilde çalışma yapıyoruz. Çalışmalarımız bitmek üzere. En yakın zamanda Türkiye Kupası'nın yeni formatını en yakın zamanda sizlerle paylaşacağız."

"100. YILDA TÜRK FUTBOLUNUN ASIRLIK REKABETİNİ DÜNYA SAHNESİNE TAŞIYORUZ"

29 Aralık'ta Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynanacak Turkcell Süper Kupa maçına da değinen  Başkan Mehmet Büyükekşi, "Cumhuriyetimizin ve Federasyonumuzun 100'üncü yılında, Türk futbolunun asırlık rekabetini Dünya sahnesine taşıyoruz. 29 Aralık'ta Riyad'da futbolumuzun iki güzide kulübü Galatasaray ve Fenerbahçe, Turkcell Süper Kupa maçı oynayacak. Dünyada en büyük derbilerden sayılan bu rekabet tüm dünyada yankı bulacak. Bu müsabakayla, 2024'e girmemize ramak kala Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümünü ulusal ve uluslararası tüm mecralarda tüm dünya duyuracağız. Gurbette yaşayan vatandaşlarımızla, dost ülkelerle birlikte aynı gururu ve sevinci yaşayacağız" dedi.

"EURO 2024'TE EMEKLERİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, İtalya'da düzenlenen Avrupa - Akdeniz Mükemmeliyet Ödül Töreni'yle ilgili de "Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olarak şahsım ve A Millî Takım Teknik Direktörümüz Montella ödüle layık görüldü. 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye - İtalya ortaklığında düzenlenmesi hakkını elde etmemiz sebebiyle bana verilen ödül için teşekkürlerimi sunuyorum. Yine aynı şekilde, görev aldığı kısa süre içerisinde A Millî Futbol Takımımızı EURO 2024'e grubundan ilk defa lider olarak taşıyan teknik direktörümüze verilen ödül de bizleri ziyadesiyle mutlu etti. İlk günden beri kendisiyle verimli ve uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. İnşallah Almanya'daki Avrupa Şampiyonası'nda çalışmalarımızın ve emeklerimizin karşılığını alacağız. Başta Almanya olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunan tüm vatandaşlarımızı gururlandırmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

ONURUMUZLA OYNAMAYIN! ONURUMUZLA OYNAMAYIN!

Başkan Mehmet Büyükekşi, konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Sözlerime burada son verirken, kura çekiminin tüm takımlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Fair Play ruhu içinde tüm takımlara başarılı maçlar diliyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

(HABER MERKEZİ)

Editör: İlknur öncü