KIRŞEHİRLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ DURUŞMA 28 EYLÜL'DE KIRŞEHİRLİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ DURUŞMA 28 EYLÜL'DE

Geçtiğimiz ay fiyatı 500 lira olan 5 litrelik zeytinyağı fiyatının 1000 liraya dayanması vatandaşların yoğun tepkisine yol açtı

Kırşehir’de bir hafta önce 5 litresi 500-550 lira arasında satılan rafine zeytinyağı fiyatının neredeyse yüzde yüz artarak 900 ile 950 lira arasında satılmaya başlanması hayretle karşılandı.

Zeytinyağı fiyatlarının birden bire, yüzde 100’den fazla artmasının hiçbir haklılık payı olamayacağını belirten Kırşehirliler, “Zeytinyağı fiyatını kim neye göre, nasıl belirliyor bilmiyoruz. Ama bildiğimiz tek şey var yeteri kadar denetim yok. Herkes her ürünün fiyatını kafasına göre belirliyor. Şehrimizde faaliyet gösteren bazı marketler birkaç ürünün fiyatını düşük gösteriyor, diğer ürünlerin fiyatını arttırıyor ve kimse ne yazık ki gereği gibi denetim yapmıyor. Böyle denetimsizlik devam ederse zeytinyağı fiyatı birkaç hafta sonra 2 bin lira bile olur” diye konuştular.

Türkiye’de üretilen zeytinyağının bazı ülkelere ihraç edilmesi nedeniyle stokların azaldığı bu nedenle fiyatların yükselişe geçtiği bildirildi.

Geçen yaz market raflarında ortalama 90 lira olan 1 litre zeytinyağının fiyatı, bugün itibariyle 230-250 lira aralığına ulaşması üzerine Ticaret Bakanlığı’nın duruma müdahale etmek adına yurtdışına zeytinyağı satışını yavaşlatmak için, zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 cent vergi uygulama kararı aldı.

Bakanlık bu hamlesiyle, kalan sınırlı miktardaki zeytinyağının yurtdışına satışını engellemeyi ve fiyatların daha da artmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. (HABER: AYHAN CEYLAN)