Akpınar ilçemizde geçtiğimiz hafta açılışı gerçekleştirilen Yaz Spor Okulları uzman antrenörler eşliğinde sürüyor.

Yaz boyunca badminton, yüzme, futbol, taekwondo, bocce ve dart kurslarının düzenlenecek.

İlçe Müdürlüğü bünyesinde GSB Yaz Spor Okulları kapsamında açılan yüzme kursunu ziyaret ederek, spor dolu bir yazın kapılarını araladı. Yaz boyunca devam edecek olan badminton, yüzme, futbol, taekwondo, bocce ve dart kurslarının düzenleneceği tesislerde incelemelerde bulunan Kaymakam Batur, personellere kolaylıklar diledi.

Akpınar Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tesislerinde çocuklar ve gençler için düzenlenen yaz spor kursları büyük ilgi görüyor. Kaymakam M. Ali Batur, yüzme kursuna katılan çocuklarla sohbet edip, sporun önemine vurgu yaptı.

Yüzme kursunun ardından tesisleri gezen Kaymakam Batur, badminton, futbol, taekwondo, bocce ve dart kurslarının da yer aldığı alanları inceledi. Kursların planlaması ve uygulanması aşamasında emeği geçen tüm personellere teşekkür etti.

40 Şehirgücü'nden dev hamle 40 Şehirgücü'nden dev hamle

YAZ SPOR OKULLARININ ÇOCUKLARA FAYDASI NELERDİR?

Çocuklar okulların kapanması ile aylardır hayalini kurduğu ödevsiz bir tatilin planlarını yaparken, aileler de çocuklarının tatili nasıl değerlendirmesi gerektiğine karar vermeye çalışıyor. Çocukların hem dinlenmeleri hem de farklı hobiler edinerek eğitilmelerini sağlayan yaz okulları da işte tam bu noktada aileyi destekliyor. Yaz okullarının amacı, sadece tatil çocuğun eğlenmesi ve heyecanlı tecrübeler yaşaması değil; aynı zamanda sosyal, duygusal ve yeteneksel gelişimlerine katkıda bulunmaktır.

YAZ OKULUNA GİDEN ÖĞRENCİ NELER KAZANIR?

**Çocuklar aynı ortamda yaşayarak birbirlerine destek olur ve arkadaşlık kavramının önemini anlarlar.

Okullarda öğretilen becerilerle sorumluluk duygusu kazanan çocukların özgüveni artar, ileride anlatacak anılara sahip olurlar.

**Spor ya da diğer aktiviteler aracılığıyla yeteneklerini geliştiren çocuklar, daha sağlıklı bir bünyeye kavuşurlar.

**Özellikle doğayla iç içe yapılan aktiviteler ile çocuklara tabiat sevgisi aşılanır.

**Kendi ilgi alanlarını daha iyi anlayan çocuklar, kariyerlerine yönelik daha iyi plan yaparlar. Çocukların paylaşımcı, maceracı ve araştırmacı yönleri ortaya çıkar.

YAZ OKULLARININ ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİNE KATKILARI NELERDİR?

BAŞKALARINA SAYGI: Sosyal aktivitelere katılan öğrenciler birbirlerine saygı duymayı, aldıkları sorumluluklar ve edindikleri deneyimler sayesinde birlikte çalışmayı öğrenirler. Ekiple yapılan aktivitelerde hedeflere ulaşan ve başarı gösteren gençler, ödüllendirilir ve dayanışmanın yanında birbirlerine saygı duymayı da öğrenirler.

KENDİLERİNE SAYGI: Öğrencinin sosyal ve güvenilir bir ortamda katıldığı aktiviteler pozitif bir kişilik edinmesini, başarıyı yakalamasını ve kendisine saygı duymasını sağlar.

HOŞGÖRÜ: Grup ile yapılan aktivitelerde değişik kültürlerden gelen öğrenciler aralarındaki farkın aşılamaz olmadığını yaşayarak öğrenirler. Bu deneyim, farklılıklara saygı duymayı öğretirken hoşgörülü olmalarını da sağlar.

KİŞİLİKLERİNİ BULMAK: Sosyal aktiviteleri iyi hazırlanmış bir yaz kampı programı, çocuklara ve gençlere kendilerini ifade etme özgürlüğü ve daha iyi tanıma fırsatı verir. Öğrencilerin, ailelerinden uzakta kendilerini her türlü ifade edebilecekleri bir ortamda bulunmaları onlara, kendi ayakları üzerinde durmayı öğretirken ruhsal gelişimlerinde ve kişiliklerini bulmada da olumlu katkılar sağlar.

Muhabir: Fahrettin Toker