DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey:

 “Yaşasın Cumhuriyet”

 DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, bugün bütün yurtta coşkulu törenlerle kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Ulu Önder Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin bir kişiye, bir zümreye ait olmayacağını belirten Başkan Metin Atabey, mesajında şunları söyledi:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesiyle kurulan Türkiye Cumhuriyetimizin 99. yaşı kutlu olsun.  Ulu Önderimiz Atatürk’ün kurucusu olduğu cumhuriyetimizin temelinde, mevcut anayasamızda da vurgulanan ‘Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti’ anlayışı vardır. Hukukun üstünlüğüne inanmış bizlerin, bugün verdiği ‘Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırma’ mücadelesinin de meşru dayanağı budur.

“Vatandaşlarımızın kalıcı huzur ve adalet talebine ancak Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırdığımızda ulaşılabilecektir.  Ulu Önder’in, ‘Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, kazanılan zaferler kalıcı olmaz’ uyarısı da özgürlük ve bağımsızlığımızın yol haritası niteliğindedir. Oysa ülke ekonomimizin bugün içinde bulunduğu tablo, Atatürk’ün uyarısının aksine üretmeyen, savurgan, liyakatsiz, yandaşları koruyan ve dışa bağımlı bir politika izlenilmesinin sonucudur. Özellikle kadınlar ve geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimiz, bu ekonomi politikasının getirdiği ağır yükün altında ezilmektedir.

“Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük değerdir. Türkiye’nin yönetim şekli konusunda Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünyaya verdiği yanıt açıkça ve net olarak şöyledir:

“Yeni Türkiye anayasasının ilk maddesini size tekrar edeceğim. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yürütme kudreti, yasama yetkisi, milletin biricik ve gerçek temsilcisi olan mecliste toplanmıştır. Bu iki cümleyi bir kelimede özetlemek mümkündür: CUMHURİYET.”

“Bu noktada belirtmeliyiz ki, Atatürk için Cumhuriyet, demokrasiye açılan önemli bir kapıdır. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, bir kişiye, bir zümreye ait değildir ve asla olamaz.

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ve eşsiz iradesiyle Milli Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla tamamlamış ve cumhuriyeti kurmuş olan ülkemiz, bugün de içinde bulunduğu zor koşulları ortadan kaldıracak birikime sahiptir. Türkiye, cumhuriyete ve demokrasiye kalpten bağlı milletimizin verdiği güçle büyük ve kalıcı hedeflerine mutlaka ulaşacaktır.

2 sanık hakim karşısında 2 sanık hakim karşısında

“Bu duygu ve inançla 99. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve terörle mücadelede şehit olan kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Yaşasın Cumhuriyet!” (HABER: CEMRE BAYRAM)