CHP Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Çakmak’tan tepki:

 

YKS deprem bölgesinde 4 ilde yapılacak YKS deprem bölgesinde 4 ilde yapılacak

“Yaşanan felaketin sorumluluğunu

muhalefete yüklemek haksızlıktır”

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir İl Başkanı Hüseyin Çakmak, 11 ilde yaşanan deprem felaketini yanlı haberlerle muhalefete yüklemin haksızlık olduğunu açıkladı.

Ülkede yaşanan bunca acı olayın asıl sorumlularının kamuoyu önünde gizlenmesine hizmet eden yandaş haberlerin yanlışlığına dikkat çeken Başkan Hüseyin Çakmak, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Bir yerel gazetenin 20 Şubat 2023 Pazartesi günkü sayısında ‘Günlerdir eleştiriyorlardı! CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı’  ve ‘Kırşehir Halkı Sahada, Vekiller Nerede?’ başlıklarıyla verilen yanlı haberlerle ilgili olarak halkımızın doğru bilgi edinme ve habere ulaşması anlamında aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür:

“Ne yazıktır ki, tüm ülke ve millet olarak büyük bir acıyı yaşarken ve yardım çığlıklarına gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerekse de Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler olarak bir nebze de olsa ses vermeye çalışırken kimi yandaş yayınlarda ülkede yaşanan bu felaketin sorumlusu adeta muhalefet partileriymiş gibi gösterilmekte ve buna da tüm kamuoyu şahit olmaktadır.

“Kayseri Milletvekilimiz Sayın Çetin Arık'ın 7 Ocak 2023 tarihinde, yani depremden 1 ay önceki sosyal medya paylaşımına bile bakıldığında gerek kendisinin gerekse de partimizin bu konuda ne kadar duyarlı ve sosyal sorumluluk içerisinde davrandığı görülecektir. 

“CHP Kayseri Milletvekilimiz Sayın Arık, kırsaldaki mandıraları ve köylerdeki ahırları kapsayacak şekilde hazırlanan 04/01/2023 tarihli ve 3194 Sayılı İmar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklif ile; 2018’de çıkarılan imar affından sonra, kırsal kesimde yaşanan mağduriyetlerle ilgili teklif verdiğini vurgularken, kanunların genelliği ilkesinden dolayı, teklifin kentler için de söz konusu edilebileceği endişesinden dolayı meslek örgütleriyle de yapılan istişareler ardından 3 gün sonra teklifi geri çektiğini de tüm kamuoyumuzla paylaşmıştır.

“Sayın Arık, ilgili paylaşımında “İletilen mağduriyet önemli. Ancak meslek örgütleri ve yerel yöneticilerin uyarıları da önemli. Konunun uzmanları ile çalışarak bu mağduriyeti en kısa sürede gideceğiz.” demiş ve bu konuda iddia edildiğinin aksine bir görüşü savunduğunu kayda geçmiştir.

“İlimizde yayın yapan gazetenin 20 Şubat 2023 Pazartesi günkü yine aynı sayısında “Kırşehir Halkı Sahada, Vekiller Nerede?” başlığıyla verilen haberde ise deprem olduğu günden beri gerek deprem bölgesindeki şehirlerde afetzedelerle buluşan gerekse de ilimizde Kırşehir Belediyemizin başlatmış olduğu Yardım Kampanyası ve çalışmalarına dahil olan Kırşehir milletvekilimiz Sayın Metin İlhan’ın sahada olmadığı iddia edilerek kamuoyunu yanıltma yoluna gidilmiştir.

“Kırşehir milletvekilimiz Sayın Metin İlhan’ın depremden sonra bulunduğu yerlerle ve yaptığı çalışmalarla ilgili olarak sadece sosyal medya hesaplarına bakmak bile yeterli olacaktır.Görevi kamuoyu adına soru sormak ve yanıt aramak olan sorumlu gazeteciler, basın ahlak ilkelerini bir yana bırakıp yaptıkları işin kimlere hizmet edeceği gayet açık olan bir şekilde sözde haberlerle kamuoyunu yanıltmak yerine, sahada olmalı ve sahada olanların çalışmalarını da hiç yapamıyorlarsa en azından Sayın Vekilimizin sosyal medya hesaplarını takip ederek bilgi alabilmeli ve kamuoyuyla da paylaşabilmeliydiler.

“Hal böyleyken ve her şey belgeleriyle ayan beyan ortada dururken, ülkede yaşanan bunca acı olayın asıl sorumlularının kamuoyu önünde gizlenmesine hizmet eden yandaş haberlerin ve asıl sorumluların takdirini yine değerli kamuoyumuzun bilgisine suluyorum.”  (HABER: CEMRE BAYRAM)