MERKEZ Hakem Kurulu (MHK) Ocak ayı eğitim çalışmaları kapsamında 03-14 Ocak 2024 tarihleri arasında TFF VAR Danışmanı Pawel Gil eşliğinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Riva Tesislerinde VAR kadrosundaki hakemlerimize ve VAR olarak görev alabilecek hakemlere Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi konusundaki teorik bilgilendirme, bu sistemle ilgili simulasyon ve offline çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

04 Ocak Perşembe günü sabah ve öğleden sonra seansında 2 farklı grupla başlayan teorik ve simulasyon eğitimleri, 05 Ocak Cuma günü eğitim alan 3. grupla beraber VAR kadrosuna ve VAR'da görev alabilecek hakemler dahil olmak üzere verilmiştir.

8 gol var, kazanan yok: 4-4 8 gol var, kazanan yok: 4-4

06 Ocak Cumartesi günü saat 16.00'daki Trendyol Süper Lig maçı ile eğitime katılan hakemlerden ikisi Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'ne offline olarak hazırlandılar. Aynı gün saat 19.00'daki müsabakada ise, offline olarak bu sistemle entegre VAR görevi iki farklı hakem tarafından da deneyimlenmiştir. 

Bu çalışma sisteminin 07, 09, 10, 11 Ocak'ta da Trendyol Süper Lig maçlarında offline olarak devam etmesi ile eğitime katılan tüm hakemler bu sistem konusunda hazırlık yapmıştır.

Böylece; Ekim ayında Pawel Gil tarafından teorik anlatımla başlayan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi çalışmasında, simulasyon çalışmalarının ardından gerçekleşen offline çalışma ile sistemin resmi olarak uygulanacağı Trendyol Süper Ligi 13 Ocak 2024 (bugün) tarihinde başlayacak maçlara kadar hakemlerimiz hazırlanmıştır. MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu'nun da katıldığı, bugün gerçekleşen eğitimde ise hakemlerimiz ve Hawk-Eye firmasının operatörleri Pawel Gil koordinasyonunda müsabakalar öncesi son çalışmalarını gerçekleştirmiştir. (HABER MERKEZİ)