Kırşehir'de çölyak hastalarına özel ekmek dağıtımına başlandı Kırşehir'de çölyak hastalarına özel ekmek dağıtımına başlandı

Kırşehirli dağcılar, karla kaplı Hasan Dağı’na tırmanarak buradaki kraterde kamp yaptı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kırşehir İl Temsilciliğinin 2024 yılı faaliyet planında yer alan "Hasan Dağı Zirve ve Kraterde Kamp" faaliyeti başarıyla tamamlandı.

Klasik Doğu rotası kullanılarak iki dağcının katılımıyla gerçekleştirilen ve 3 günde tamamlanan faaliyet esnasında birinci gün 2 bin 700 metrede, ikinci gün ise 3 bin 177 metrede olmak üzere iki ayrı yerde kamp yapıldı. Rota boyunca zeminin yaklaşık yarısı karla kaplı olan dağda yağışlı ve rüzgarlı bir hava etkili oldu.

Faaliyetin ikinci günü sönmüş bir volkan olan Hasan Dağının 3 bin 256 metre yüksekliğindeki zirvesine tırmanıldı. 

Zirve seremonisinin ardından Hasan Dağının yaklaşık 2 metre karla kaplı kraterine inildi. Dağcılar tarafından kraterin ortasında 3 bin 177 metre yükseklikte kamp atıldı. Çadırları şiddetli rüzgardan korunmak için kamp yerinde kar duvarı yapılarak gece kraterde kampında geçirildi.

Dağcılar, kamp esnasında gündüz güneş, gece de dolunay altında binlerce metre yükseklikte doğanın eşsiz anlarına şahitlik etti.

Zorlu ve bir o kadar da eşsiz manzaraların yaşandığı, unutulmaz görüntülerin çekildiği ve Türk Bayrağı'nın değişimi yapıldıktan sonra sona eren kampın ertesi günü tekrar Kırşehir'e dönüldü. (HABER: FAHRETTİN TOKER)