A Millî Takımımızın teknik direktörü Vincenzo Montella ve millî futbolcumuz Barış Alper Yılmaz, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) F Grubu'ndaki üçüncü ve son maçımızda karşılaştığımız Çekya'yı 2-1 mağlup ederek son 16 turuna yükseldiğimiz müsabakanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Müsabakanın oynandığı Hamburg'daki Volkspark Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Vincenzo Montella, tarih yazdıklarını ve tarih yazmaya devam etmek istediklerini söyledi.

Vincenzo Montella, "Gruptan çıkarak tarihi bir başarıya imza attık. Ekibimiz, gruptan çıkan en genç takım oldu. Türkiye, uzun yıllardır bu başarıya ulaşamamıştı. Takımıma ve taraftarlarımıza teşekür ediyorum. Şimdi önümüzde yeni bir hedef var. Bugün bu zaferi kutlamak ve tadını çıkarmak istiyoruz. Hak ettik, çok çalıştık. Yarından itibaren tarih yazmaya devam etmek istiyoruz. Bütün odağımızı bir sonraki maçı kazanmaya yönlendireceğiz." dedi.

İyi bir mücadele ortaya koyduklarını belirten Montella, "Bir kişi fazla oynadık, belki bundan çok fazla istifade edemedik, daha iyisini yapabilirdik ama maçı kazanmayı başardık. Durum 1-1'e geldikten sonra tekrar öne geçtik. Bir gol yedik ama orada kalecimize yapılan faul vardı. Birkaç gündür baskı altındayız, başarılı sonuçtan dolayı çok mutluyum, takım her zaman bir bütün ve tek vücut oldu. Her zaman büyük bir güvenle sahaya çıktık ve çok çalıştık, gruptan çıkma başarısını takım hak etti. Milyonlarca taraftar bizi burada takip ediyor, tarihe geçen bir başarı kazandık. Hak etmediğimiz eleştirilere maruz kaldık ama bunun üstesinden gelmeyi başardık, bu da beni mutlu eden bir unsur. Ben baskıya alışığım, beni rahatsız etmiyor." ifadelerini kullandı.

Montella, Barış Alper Yılmaz'la ilgili olarak, "Her iki pozisyonda da oynayabilir, sol kanatta da oynayabilir, nereye koysanız fiziksel harika özelliklerini sergileyebiliyor. Sahanın her noktasında çok hızlı olduğu için farklı bölgelerde kendisini kullandık. Müthiş yetenekleri olan bir oyuncu." ifadelerini kullandı.

Maçta 18 kart gösterildiğinin söylenmesi üzerine Vincenzo Montella, "18 kart bu maçın ne kadar yüksek yoğunlukta geçtiğini gösteriyor. Hepsine bakmadım, çok bariz olanlar da vardır ama Hakan Çalhanoğlu hakemden VAR'a gitmesini talep etti. Kaptan olduğu için hakkı var. Hakem biraz fazla katı davrandı, bunun da bedelini çekeceğiz. Samet'in pozisyonu da sarı kart değildi, iki futbolcunun eksikliğini maalesef bir dahaki maçta yaşayacağız. Bu maçtan sonra hemen toparlanmalı ve enerjimizi geri kazanmalıyız. Avusturya dün maça çıktı. Biz duygularımızı yönetmek zorundayız, bu maçlar oyuncularda duygular oluşturuyor. Duygularımıza hakim olmalıyız. Topa sahip olmada daha iyi olmalıyız." şeklinde konuştu.

"Bizim işin duygusal boyutu üzerine çalışıp geliştirmemiz gereken yönler var." diyen Montella, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Şampiyonası'nda gruptan çıkan en genç takımız. Bugün ilk 11'de sahaya çıkan oyuncularımızın yalnızca 3'ü daha önce Avrupa Şampiyonası'nda oynadı. Ümit ediyorum ki bu gruptan çıkma başarısı bizi bu baskıdan birazcık kurtarır, rahatlatır. Ben baskının üstesinden gelebiliyorum, oyunculara göre daha fazla tecrübem var. Onlar da baskı altında, ironik olacak belki ama şunu söyleyebilirim, kasıtlı olarak kendi ülkesini sevmeyenlerin baskısıydı bu. Milli takımı sevmeyenlerin oluşturduğu bir baskıydı. Dışarıdan oluşturulan bir baskıydı. Bu takım son 10 ay içinde inanılmaz sonuçlar elde etti, tarih yazdı. Şimdi gruptan çıktık. Son 16'ya kaldık, çok genç bir takımız ve gerçekten cesurca oynadık, genç ve yetenekli oyuncuları kadroya seçtik. İnanıyorum ki gruptan çıkma başarımız sayesinde biraz daha rahatlayacağız, daha az duygusal olacağız. Bu 6 günde duygusal anlamda gelişebiliriz."

EURO 2024'ÜN ŞAMPİYONU İSPANYA EURO 2024'ÜN ŞAMPİYONU İSPANYA

Kaynak: (HABER MERKEZİ)