A Millî Takımımızın teknik direktörü Vincenzo Montella ve millî futbolcumuz İrfan Can Kahveci, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) F Grubu'ndaki üçüncü ve son maçımızda Çekya ile karşılaşacağımız müsabakanın öncesinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Müsabakanın oynanacağı Hamburg'daki Volkspark Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Vincenzo Montella, Çekya'nın 3'lü savunma oynayacağını düşündüğünü belirterek, "Üçlü savunma oynayan birçok takıma karşı oynadık. Farklı özellikleri var. Bizim de kendimize has yöntemlerimiz var. İnanıyorum ki avantajlı olan biz olacağız. Açıkçası bu tür oyuna da biz alıştık." dedi.

Millî takımda çok iyi bir kamp ortamları bulunduğunun altını çizen Montella, "Öncelikle oyuncuların benim düşünce şeklimi paylaşmalarını istiyorum. Cenk Tosun gibi bu turnuvada sahaya çıkmış oyuncuların, son 12-13 yılda parçası oldukları en iyi takım olduğunu söylediklerini duyduk. Her zaman eleştiri olur. Adil eleştiri olur. Şahsen bunu kabul ederim. Durup düşünmeme sebep olur. Bir de adil olmayan eleştiriler var. Bu bizi eğlendiriyor ve motive ediyor. Neden adil olmayan eleştiriler var, bunun türlü türlü sebebi olabilir. Biz tek vücut olduk. Dikkatimizin dağılmasına izin vermeyeceğiz. Motive olduk. Kendi kaderimiz kendi elimizde. Başka iki takımın sonucuna bel bağlamış değiliz. Sadece önemli olan bizim maçımız. Sahada cevabımızı vereceğiz. 10 aydır da zaten bunu yapıyoruz. Kırdığımız rekorları bir kez daha hatırlatmak istemiyorum. Şimdi takımı destekleme zamanı." ifadelerini kullandı.

Montella, gruptan çıkma hedefinin üzerinde baskı oluşturup oluşturmadığı yönündeki soru üzerine, "30 yıldır baskı işimin bir parçası. Bunu öğrenmeniz lazım. Bu, pozitif bir baskı. Lider olarak buraya geldik. Amacımız yine burada gruptan çıkmak. İlk maçımızı kazandık. Türkiye bunu daha önce yapamamıştı. Yarın pozitif durumdayız. Taraftarımız ilk düdükten son düdüğe kadar bizi destekleyecektir. Eleştirenlere hatırlatmak isterim, bu bizim ülkemiz. Başka millî takım yok. Bu çocuklar son dönemde bizim yüzümüzü güldürdü, desteklememiz gerek. Çocukların gerçekten bu desteğe ihtiyacı var. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kendi maçımızı düşünmemiz gerekiyor. Avantaj bizde. Başka bir şeyin önemi yok. Taraftarın desteğinin farkındayız. Bu bizi güçlendiriyor. Maça motive şekilde çıkmamız lazım. İnanmamız lazım. Yaklaşımımız bu olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik Merkezi’nde kulüp ve atölye faaliyetleri devam ediyor Gençlik Merkezi’nde kulüp ve atölye faaliyetleri devam ediyor

Montella, Arda Güler'le idmanda yaşadığı bir anla ilgili sosyal medyada yapılan eleştiriler hakkında şöyle konuştu: "Bu meseleyi aydınlığa kavuşturayım. Arda, çok uzun süre alabilecek durumda değil. Bir önceki maça çıktı. Ona yalnızca ben karar vermedim. Doktorumuz, sağlık ekibimiz ve futbolcu olarak birlikte karar verdik. Riski almadan oynayabileceği belli bir süresi vardı. O kadar oynadı. Ertesi gün meşhur bir video ortaya çıktı. Doktor ekibimiz ve kendisi ile bir araya geldik ve şunu gördük. Belli bir süreden sonra depara kalkamayacağını ve fiziki hazırlık seviyesinin buna elverişli olmadığını hep beraber tespit ettik. Arda, belli bir egzersiz seviyesinin ötesine dayanamayacağını fark ettiğinde gereksiz risk almamak adına kendisi programlanmış olan antrenmanı yaptı. İki gündür antrenman yapıyor."

Montella, "Hangi oyunlarda santrforlu bir oyun oynayacaksınız?" sorusunu, "Doğru yapıyı ve dengeyi kurmak önemli. Bu takımın en çok ihtiyaç duyduğu şey denge. Maç bizim elimizde, hakimiyet bizde, rakibi son 30 metre alanında sıkıştırırken o özelliklere ihtiyacımız olduğunda tabii forvetlerimiz de sahada olacak. Turnuvada en çok atağa kalkan takımlarından biriyiz." şeklinde yanıtladı.

Montella, kaleci tercihleri hakkında gelen bir soruya, "Kadromuzda diğerlerinden daha az dakika almış oyuncular var. Herkes için geçerli olması lazım. Altay; Galler, Almanya ve İtaya maçlarında iyi oynadı. Üç harika kalecim var. Bu şekilde tatlı problemimiz var. Aynı pozisyonda rekabet olması da önemli." yanıtını verdi.

Portekiz maçında savunmada yapılan hatalarla ilgili tedbirler aldıklarını belirten Montella, "İkinci golden sonra takım için işler çok zorlaştı. Hiç beklemediğimiz anda oldu. Bunlar futbolun içinde var. Doğal olarak motivasyonumuz da düştü. Gol fırsatlarımız da oldu. En üst seviyede oynayabilen oyunculardan bahsediyoruz. Üç günde bir maç oynuyorlar. Aradaki fark şu, onlar şans yapıp, bunları kullanabildiler. Biz aynısını yapamadık. Biz benzer şeyler yapamadık." ifadelerini kullandı.

İrfan Can Kahveci: "Şu an her şey bizim elimizde"

A Millî Takımımızın orta saha oyuncularından İrfan Can Kahveci, takıma güvendiğini ve gruptan çıkıp yola devam edeceklerine inandıklarını söyledi.

Sağlık durumu hakkında açıklamalarda bulunan İrfan Can Kahveci, "Şu an iyi hissediyorum. Üç gündür takımla beraber çalışıyorum. Ondan önce bireysel çalışmalar da gerçekleştirdim. Polonya maçından sonra çok ara vermedim. 90 dakika oynayacak kondisyonda değilim belki ama gruptan çıktıktan sonra o kondisyonu yakalayabilirim. Hocamız ne kadar süre verirse 15-20 ya da daha fazla elimden geleni yaparım, kendimi iyi hissediyorum. Hedefim bu turnuvada da gol atmak. İnşallah süre bulursam bunun için kendimi zorlayacağım. Talihsiz bir sakatlık yaşadım. İlk iki maçta da oynamak isterdim. İnşallah bu turnuvada da golümü atarım." ifadelerini kullandı.

İrfan Can Kahveci, Portekiz maçından sonra yapılan eleştirilerle ilgili, "Biraz büyütüyoruz. İlk maçı kazandık, ikinci maçta Portekiz'e yenildik. Şu an her şey bizim elimizde. Önceki turnuvada ilk maçımızı kaybetmiştik 3-0. Burada ilk maçı kazandık, bir avantaj oldu. Bir puan alsak bile gruptan çıkabiliyoruz. Ben takıma güveniyorum. Gruptan çıkıp, devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

İrfan Can Kahveci, "Sosyal medyada millî takımda bir sorun var gibi gösterilmeye çalışılıyor. İçeride durum nasıl?" sorusuna, "Bizim içeride güzel bir ortamımız var. Sakatlandığımda hoca ve doktorla toplantı yaptık ve bu takıma güvendiğimi, burada kalmak istediğimi söyledim. Hoca da sağ olsun bana güvendiğini gösterdi. Aslında sosyal medyada çıkan olaylar bizi güldürüyor. İçeride bir şey yokken kendi kendine değişik şeyler yaşanıyor. Biz de anlam veremiyoruz. İçeride her şey yolunda. Bizi etkilemiyor, daha da hırslandırıyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor'da oynayan olsun hep beraberiz. İyi arkadaşlıklarımız var. Millî bayrağın altında takımcılık işlerini bırakmamız gerekiyor." cevabını verdi.

İrfan Can Kahveci, taraftar desteğinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, "İlk maçta bunu iyi hissettik. İkinci maçta daha durgun gibiydiler. Biz sahada düştüğümüzde onların bizi yukarı çıkarmaları gerekiyor. İnşallah yarın bizi daha da yükseltirler." ifadelerini kullandı.

İrfan Can Kahveci, "İrfan için kanatta mı, yoksa orta sahada mı oynuyor diyebiliriz?" sorusunu, "Üç yıldır kanat oynuyorum. Kanada da alıştım ama orta saha oynamayı da seviyorum. Hocalarım ne karar verirse elimden geleni yapmaya çalışırım. Orta sahada iyi performanslarım oldu, kanatta da iyi performans gösterdim. Takımın ihtiyacına göre hocalar ne karar verirse orada elimden geleni yaparım." şeklinde yanıtladı.

İrfan Can Kahveci, "Son 16 turunda Fransa mı yoksa Hollanda ile mi eşleşmek istersin?" sorusuna, "İkisi de çok iyi takımlar. Benim tercihim Hollanda olur." yanıtını verdi.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)